książkomat

i

Autor: Grzegorz Mehring

W Gdańsku stanęły cztery książkomaty. "Świetnie sprawdzą się w czasie pandemii"

2021-12-27 16:24

To dobra wiadomość dla moli książkowych z Gdańska! W mieście pojawiły się cztery książkomaty Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Samoobsługowe urządzenia, które działają przez całą dobę, stanęły na Chełmie, Kokoszkach, Morenie i Żabiance. 

Książkomat to intuicyjne urządzenie działające podobnie jak popularny paczkomat. Pozwala na odbiór zamówionych w bibliotece egzemplarzy. Wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki, a także zwrócić po zakończonym wypożyczeniu. Po użyciu Metropolitarnej Karty do Kultury automatycznie otwierany jest schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza.

- Ich usytuowanie w bliskim sąsiedztwie bibliotek jest uzupełnieniem kulturalnej infrastruktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom współczesnych czytelników. Skoro z paczkomatów korzystają już całe rodziny, wierzymy, że książkomaty staną się bliskie także dzieciom i młodzieży, którzy szybko oswajają się z nowymi technologiami i w locie łapią współczesne trendy - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.Książkomaty w czasie pandemii są doskonałym rozwiązaniem dla czytelników, którzy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo unikają miejsc publicznych. To także wygodna opcja dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia. Cztery urządzenia znajdują się przy ulicy Azaliowej 8 (Biblioteka Kokoszki), Dragana 26 (Biblioteka Chełm), Gospody 3b (Biblioteka Żabianka) oraz Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa).

Źródło: W Gdańsku stanęły cztery książkomaty. "Świetnie sprawdzą się w czasie pandemii"