W tym tygodniu czeka nas pierwsza FALA UPAŁÓW? Termometry wskażą PONAD 20 STOPNI!

2022-05-09 7:43 Róża Perszon PAP.
Nagłe ocieplenie uderzy znienacka! Kiedy upały w Polsce? Znamy daty
Autor: Olichel/cc0/pixabay Prawdziwej wiosny w tym roku właściwie nie będzie. Po długotrwałych chłodach możemy spodziewać się gwałtownego ocieplenia.

Po dość zmiennej pogodzie nadejść ma pierwsza, długo wyczekiwana fala upałów. Do Europy zbliżają się gorące masy zwrotnikowego powietrza i znaczne ocieplenie. Niestety, oznaczać to może równie gwałtowne burze. Gdzie będzie najcieplej?

Jak informuje IMGW, północno-zachodnia i krańce północno wschodnie oraz południowe Europy są pod wpływem niżów. Pomiędzy tymi układami rozciąga się rozległy obszar wyżowy z centrami nad Morzem Bałtyckim i Rosją. Polska jest pod wpływ wyżu znad Bałtyk. Początkowo w południowej połowie kraju zaznaczy się wpływ zatoki niżowej, która przemieszcza się na południe. Nad wschód kraju napłynie chłodna i sucha masa powietrza pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1016 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek w kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na południowym wschodzie duże z przelotnymi opadami deszczu, a w górach z możliwością burz i tu prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 10 st. C nad Zatoką Gdańską, 12 st. C, 13 st. C, w górach i na Suwalszczyźnie, około 16 st. C, 18 st. C w centrum kraju do 22 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

W nocy zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Początkowo w górach zanikające przelotne opady deszczu. Na terenach podgórskich miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna 1 st. C, 2 st. C w górach, oraz na północnym wschodzie i tu przygruntowe przymrozki do -2 st. C, od 3 st. C do 7 st. C na przeważającym obszarze, lokalnie do 8 st. C na wybrzeżu. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni, nad morzem umiarkowany południowy.

We wtorek zachmurzenie małe, od północnego zachodu wzrastające do dużego i na północnym zachodzie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 15 st. C na Suwalszczyźnie do 25 st. C na Dolnym Śląsku, najchłodniej około 14 st. C nad Zatoką Gdańską i w Karpatach. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, w Małopolsce i na Podkarpaciu wschodni.

W poniedziałek w Warszawie bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna około 18 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W nocy bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura minimalna około 4 st. C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

We wtorek w stolicy bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna około 21 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy. 

Sonda
Lubisz kiedy jest upał?
Wokalista grupy Chemia o płycie „Something to belive in”

Pogoda dla alergików.

Kiedy pyli brzoza, a kiedy trawa? Jak rozróżnić alergię od przeziębienia? Na te pytania w kolejnym odcinku podcastu SuperZdrowi odpowiedział doktor Piotr Rapiejko z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Listen to "Alergiczne ABC - co w tej chwili nas uczula? Rozmowa dr Piotrem Rapiejko" on Spreaker. Źródło: W tym tygodniu czeka nas pierwsza BOMBA CIEPŁA? Lada moment słupki rtęci wystrzelą w górę!
Nasi Partnerzy polecają