Nagłe ocieplenie uderzy znienacka! Kiedy upały w Polsce? Znamy daty

i

Autor: Olichel/cc0/pixabay Prawdziwej wiosny w tym roku właściwie nie będzie. Po długotrwałych chłodach możemy spodziewać się gwałtownego ocieplenia.

W tym tygodniu czeka nas pierwsza FALA UPAŁÓW? Termometry wskażą PONAD 20 STOPNI!

2022-05-09 7:43

Po dość zmiennej pogodzie nadejść ma pierwsza, długo wyczekiwana fala upałów. Do Europy zbliżają się gorące masy zwrotnikowego powietrza i znaczne ocieplenie. Niestety, oznaczać to może równie gwałtowne burze. Gdzie będzie najcieplej?

Jak informuje IMGW, północno-zachodnia i krańce północno wschodnie oraz południowe Europy są pod wpływem niżów. Pomiędzy tymi układami rozciąga się rozległy obszar wyżowy z centrami nad Morzem Bałtyckim i Rosją. Polska jest pod wpływ wyżu znad Bałtyk. Początkowo w południowej połowie kraju zaznaczy się wpływ zatoki niżowej, która przemieszcza się na południe. Nad wschód kraju napłynie chłodna i sucha masa powietrza pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1016 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek w kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na południowym wschodzie duże z przelotnymi opadami deszczu, a w górach z możliwością burz i tu prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 10 st. C nad Zatoką Gdańską, 12 st. C, 13 st. C, w górach i na Suwalszczyźnie, około 16 st. C, 18 st. C w centrum kraju do 22 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

W nocy zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Początkowo w górach zanikające przelotne opady deszczu. Na terenach podgórskich miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna 1 st. C, 2 st. C w górach, oraz na północnym wschodzie i tu przygruntowe przymrozki do -2 st. C, od 3 st. C do 7 st. C na przeważającym obszarze, lokalnie do 8 st. C na wybrzeżu. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni, nad morzem umiarkowany południowy.

We wtorek zachmurzenie małe, od północnego zachodu wzrastające do dużego i na północnym zachodzie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 15 st. C na Suwalszczyźnie do 25 st. C na Dolnym Śląsku, najchłodniej około 14 st. C nad Zatoką Gdańską i w Karpatach. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, w Małopolsce i na Podkarpaciu wschodni.

W poniedziałek w Warszawie bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna około 18 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W nocy bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura minimalna około 4 st. C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

We wtorek w stolicy bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna około 21 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy. 

Sonda
Lubisz kiedy jest upał?
Wokalista grupy Chemia o płycie „Something to belive in”

Pogoda dla alergików.

Kiedy pyli brzoza, a kiedy trawa? Jak rozróżnić alergię od przeziębienia? Na te pytania w kolejnym odcinku podcastu SuperZdrowi odpowiedział doktor Piotr Rapiejko z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Listen to "Alergiczne ABC - co w tej chwili nas uczula? Rozmowa dr Piotrem Rapiejko" on Spreaker. Źródło: W tym tygodniu czeka nas pierwsza BOMBA CIEPŁA? Lada moment słupki rtęci wystrzelą w górę!