Wjechałeś autem W DZIURĘ? Możesz dostać SPORE ODSZKODOWANIE!

i

Autor: Pixabay.com

Wjechałeś autem W DZIURĘ? Możesz dostać SPORE ODSZKODOWANIE!

2022-01-19 9:01

Jakie są polskie drogi każdy z nas widzi. I choć coraz więcej z nich jest w lepszej kondycji niż kilka lat temu - nierówne trasy wciąż się zdarzają. Okazuje się, że należy nam się odszkodowanie za uszkodzenie auta.

Czy tego chcemy czy nie dziury na naszych drogach się zdarzają. Niestety bywa, że podczas takiej niewygodnej trasy uszkodzimy nie tylko felgi i opony, lecz także elementy zawieszenia. Co wtedy? 

Jak podaje portal Bezprawnik.pl, kosztorys naprawy samochodu będzie różnił się w zależności od tego które elementy pojazdu zostaną uszkodzone. Co istotne, obowiązujące obecnie przepisy wymuszają na nas wymianę obydwu opon znajdujących się na jednej osi. Nie jest bowiem dozwolona jazda z ogumieniem o różnych bieżnikach na jednej osi.

Jest na to jednak tani sposób! Wjechałeś autem W DZIURĘ? Możesz dostać SPORE ODSZKODOWANIE! 

Stąd w sytuacji, gdy nasze auto zostało uszkodzone powinniśmy w pierwszej kolejności ustalić która instytucja zarządza drogą. Ponadto, będziemy musieli wykazać, iż do uszkodzenia pojazdu doszło w wyniku zaniedbania instytucji zarządzającej drogą. Cytując portal Bezprawnik.pl, podstawą prawną dla wniosku będzie art. 415 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 20 ustawy o drogach publicznych, który stanowi, że:

Do zarządcy drogi należy w szczególności: przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym weryfikację cech i wskazywanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego; wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających;

O odszkodowanie od zarządcy dróg można ubiegać się do 3 lat od momentu zdarzenia. Oczywiście najlepiej zrobić to od razu po wystąpieniu szkody, a dlaczego, wyjaśniamy poniżej. 

Ile czasu ma zarządca drogi na rozpatrzenie wniosku? Według przepisów jest to 30 dni. W tym czasie zarządca lub ubezpieczyciel zleca rzeczoznawcy wycenę szkód.

Należy pamiętać, że w celu uzyskania odszkodowania za dziurę w drodze, musimy wykazać szkodę, dlatego niezbędne będzie w tym zakresie podparcie się stosownymi rachunkami za naprawę, części zamienne czy holowanie pojazdu. Maksymalna kwota odszkodowania jest uwarunkowana szkodą jaką ponieśliśmy.

Drożyzna w Warszawie. Fryzjerzy podnoszą ceny
Źródło: Wjechałeś autem W DZIURĘ? Możesz dostać SPORE ODSZKODOWANIE!