Święto Niepodległości w Warszawie

i

Autor: Kancelaria Premiera flickr.com Święto Niepodległości w Warszawie

11 LISTOPADA w WARSZAWIE - plan centralnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości

2021-11-09 10:56

Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości 2021 odbywają się w Warszawie. Uroczystości przygotowywane przez Ministerstwo Obrony Narodowej odbywają się pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru". Dowiedzcie się, jaki jest plan obchodów 11. listopada.

Narodowe Święto Niepodległości 11. listopada 2021 - plan centralnych obchodów w Warszawie jest znany. Oficjalne państwowe uroczystości z udziałem najważniejszych osób w kraju organizowane są przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Hasło tegorocznego święta brzmi: "Dzień szacunku dla munduru". 11. listopada w Warszawie będziemy mieli okazję obserwować obchody na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. To właśnie tam, pod Grobem Nieznanego Żołnierza, tradycyjnie mają miejsce najważniejsze uroczystości. Warto wiedzieć, że pierwsze wydarzenia z okazji święta zaplanowano już na środę, 10 listopada. W dalszej części artykułu znajdziecie harmonogram centralnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W formie 24: ćwiczenia na leżąco

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie - WYDARZENIA

Centralne obchody rozpoczną się o 12:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza trwa "wieczna warta". Po zakończeniu oficjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i dowódców wojskowych, około godziny 14:00 odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego.

W przededniu święta, 10. listopada, w Sejmie RP otwiera się wystawa "Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru". Na godzinę 17:30 zaplanowano zaś capstrzyk niepodległości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego nieopodal gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Dzień szacunku dla munduru

Jak czytamy na stronie resortu obrony: - Podczas "Dnia szacunku dla munduru" będzie można dowiedzieć się czym jest mundur dla żołnierzy Wojska Polskiego, jak ważnym jest elementem dla naszego narodu i państwa. Opowiemy o zasadach noszenia umundurowania, co oznaczają jego kolory, kroje oraz czym jest np. gapa, baretka i co oznacza m. in. żółty otok na wojskowej rogatywce. Dowiemy się kto może nosić mundur wojskowy, dlaczego nie każdy ubiór przypominający mundur jest prawdziwym mundurem, i  w jakich sytuacjach zobaczymy żołnierza umundurowanego na galowo, a w jakich na służbowo oraz dlaczego żołnierz ma zawsze nakrycie głowy.

11 listopada podczas "Dnia szacunku dla munduru" w jednostkach będzie można porozmawiać z żołnierzami, odbędą się tam również  pokazy mundurów i prezentacje sprzętu wojskowego. Każdy zainteresowany tradycjami i historią Wojska Polskiego będzie mógł odwiedzić salę tradycji jednostki. To wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tam eksponowany jest sztandar wojskowy. To najważniejszy i najcenniejszy znak jednostki wojskowej, świadczący o męstwie jej żołnierzy i bojowej zdolności jednostki. To jej tożsamość, duma i historia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Obchody 11 listopada w Warszawie - plan Święta Niepodległości 2021