Zamek Królewski na warszawskiej Starówce

i

Autor: materiały prasowe Zamek Królewski na warszawskiej Starówce

Poczuj się królewną lub królem w Warszawie! Darmowy listopad w rezydencjach królewskich

2021-11-05 16:04

W kulturalnej akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego biorą udział trzy warszawskie placówki. Sprawdź, gdzie się wybrać za darmo!

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 05.11.2021

W Rezydencjach Królewskich zaczął się darmowy listopad!

Mieszkańcy i turyści za darmo będą mogli zwiedzać Łazienki Królewskie, Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie czy też Zamek Królewski na warszawskiej Starówce. - Zapraszamy tych, którzy chcą zobaczyć wystawę Chopina czy oryginał Konstytucji 3 maja - mówi Anna Śmigielska z Zamku Królewskiego. Przez cały listopad będzie można bezpłatnie odwiedzić historyczne apartamenty króla Stanisława Augusta. Z okazji Jubileuszu zaprezentowany zostanie jedyny oryginalny orzeł z zaplecka królewskiego tronu – egzemplarz, który stał się wzorem do rekonstrukcji wszystkich pozostałych orłów z Sali Tronowej i który ze względów konserwatorskich nie jest na co dzień pokazywany publiczności.

Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia zwiedzającym:

  • Pałac na Wyspie (parter), jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym z Królewską Galerią Obrazów;
  • Starą Oranżerię, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów tworzących od początku XIX w. do połowy XX w.
  • Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich; 
  • Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji.

Ostatnia z warszawskich placówek biorących udział w akcji to Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W ramach „Darmowego listopada w rezydencjach królewskich” przygotowała specjalne spacery (liczba miejsc ograniczona) i warsztaty dla dzieci. Bezpłatne wejściówki można pobierać w kasie Muzeum w dniu spotkania.

Czytaj także: Ani jednej więcej: PROTEST 6 listopada w Warszawie - gdzie i o której manifestacja?

Sonda
Czy jesteś za likwidacją 500 plus?
Źródło: Poczuj się królewną lub królem w Warszawie! Darmowy listopad w rezydencjach królewskich