Kolejowa babcia

i

Autor: Koleje Mazowieckie - materiały prasowe

Kolejowa "babcia" skończyła w maju 58 lat. Będzie jedyną przedstawicielką tej serii na torach!

2021-07-19 19:11

Koleje Mazowieckie chcą, by ten historyczny skład nadal jeździł po torach, ale już w swoim oryginalnym, niebiesko-żółtym malowaniu. Dlatego ogłosili przetarg na odmalowanie kolejowej "babci".

Raport z anteny 19.07, godz.10

Nie ustąpi miejsca młodemu pokoleniu

Skład o numerze 38 wyprodukowano w 1963 roku. Ze względu na swój wiek kolejarze określają ją mianem "babci". Jednak z torów nikt jej nie zamierza wycofywać, bo skład wciąż jest w pełni sprawny.

- Potwierdza to między innymi jego współczynnik niezawodności. To taki wskaźnik gotowości pojazdu do jazdy i wynosi on 97 proc. - mówi Donata Nowakowska z Kolei Mazowieckich. Dlatego "babcia" powróci na tory po wymalowaniu oraz naprawach z poziomu tzw. P4, w czasie których wymienione zostaną wszystkie niesprawne lub zużyte elementy. Tego rodzaju naprawy wykonuje się co 5 lat lub po przejechaniu 500 000 km.

Przed nią makijaż, za nią lifting!

Dzisiaj w Kolejach Mazowieckich jeździ 15 pociągów EN57, ale niebawem zostanie tylko jeden. To z powodu przysłowiowej wymiany pokoleniowej - Koleje Mazowieckie są na etapie realizacji kontraktu na zakup 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych typu "Flirt 3". To im miejsca mają ustąpić EN57. Ale nie "babcia"! Ona jest najstarszym składem tej serii, ale przy nowoczesnych "Flirtach" nie musi wpadać w kompleksy.- Ma interkom, nowoczesne fotele w przedziałach pasażerskich, instalacje pod biletomaty bezgotówkowe oraz WiFi - wymienia Donata Nowakowska z Kolei Mazowieckich.

Pociągowa "babcia" w swojej kolejowej karierze zjeździła już niemal całą Polskę. Swoją karierę zaczęła w lokomotywowni Kraków-Prokocim. Jej historia na Mazowszu rozpoczęła się w 2003 roku.

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Kolejowa "babcia" skończyła w maju 58 lat. Będzie jedyną przedstawicielką tej serii na torach!