Niewielkie prace - wielka różnica
Chodzi o tak proste rzeczy, jak wyrównanie chodnika, obniżenie wysokiego krawężnika, montaż pasów naprowadzających czy płytek ostrzegawczych. ZDM zawsze likwiduje je przy większych przebudowach, ale na co dzień to nie jest wielkie przedsięwzięcie, dlatego urzędnicy chcą robić to przez cały rok - doraźnie. - Obniżenie krawężnika to plus dla każdego. Od rowerzysty, przez wózek dziecięcy po każdego pieszego - mówi Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich.
Im wyższy krawężnik tym większy problem dla osób niewidomych. - Jeśli laska nie wykryje krawężnika, to można z niego spaść. A im wyższy krawężnik, to tym gorzej może się to skończyć - mówi Piotr Malicki, ekspert do spraw dostępności Fundacji Szansa dla Niewidomych. Także linie naprowadzające są dla takich osób bardzo dużym wsparciem. Bo niewidomej osobie nie wystarczy powiedzieć "idź prosto". - Linie są bardzo potrzebne by pomóc dojść do punktu, który dla niewidomych jest istotny. Te linie pozwalają przejść nie napotykając żadnych przeszkód. Również osoby niewidome, które mają problemy z błędnikiem, które nie czują że idą równo i mogą schodzić na boki to wyczuwają takie linie laską lub nogami. Dzięki nim wie się, gdzie się idzie.
Konkretnych miejsc do likwidacji barier nie ma. Będą propozycje
ZDM nie ma konkretnych lokalizacji, w których będą likwidowane bariery architektoniczne. Takie decyzje urzędnicy zamierzają podejmować na bieżąco. - To dotyczy całej Warszawy. Mamy w ZDMie cały czas aktualizowaną taką listę miejsc zgłaszanych przez radnych lub przez centrum interwencyjne 19115. Również sami dorzucamy do tej listy jakieś propozycje - mówi Jakub Dybalski z ZDM.
Średnio naprawianych jest 20 miejsc w danej dzielnicy. W zeszłym roku było ich w sumie ponad 100. Na Ursynowie remont przeszły schody przy wyjściu z Metra Stokłosy, chodnik przy metrze Imielin gdzie pojawiły się pasy naprowadzające. W całej dzielnicy poprawiono 13 lokalizacji. W tym roku prace będą prowadzone w kilku dzielnicach. Plany są ambitne, bo ZDM chce docelowo zlikwidować wszystkie bariery w całej Warszawie.
Firmy, które chcą się zgłosić do przetargu na likwidowanie barier architektonicznych w mieście, mają czas do 8 kwietnia.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: Krawężniki, stopnie, linie naprowadzające - Urzędnicy biorą się za bariery architektoniczne