Materiały archiwalne

i

Autor: Materiały archiwalne

Masz 15-18 lat? To "Do zobaczenia w teatrze"!

2022-01-25 20:21

Wejściówki na spektakle w zamian za recenzje. Taką możliwość daje projekt "Do zobaczenia w teatrze", skierowany do warszawskich licealistów. Jego autorzy chcą w ten sposób zachęcić młodych do odwiedzania teatrów, bo jeśli nie zaczną tego robić w liceum - to już pewnie nigdy do teatru nie trafią.

Ferie zimowe 2022. Tłumy na bydgoskim lodowisku Torbyd

Z korzyścią dla licealistów i dla teatrów

Projekt "Do zobaczenia w Teatrze" skierowany jest do młodych warszawiaków w wieku od 15 do 18 lat. Zdaniem autorów projektu, ten wiek to ostatni dzwonek, by zainteresować młodych teatrem. - Jeżeli w liceum się nie nauczy chodzenia do teatru, obcowania z kulturą, to oni później do tego teatru nie trafią . To ostatni moment, by zachęcić młodych ludzi do pójścia do teatru, do zobaczenia jaka jest atmosfera, dlaczego jest to fajniejsze niż oglądanie filmów na streamingach - mówi pomysłodawca projektu, Sylwester Biraga. Dodatkowo autorzy projektu zauważyli, że młodzież stanowi znikomy procent widowni w warszawskich teatrach.

O wyjścia zorganizowane ze szkół też w dzisiejszych czasach ciężko. Nauczyciele nie mogą sobie odebrać nadgodzin i jedynie prawdziwi zapaleńcy jeszcze pilnują, aby uczniów do teatrów zabrać. Jednak ci należą do mniejszości.

Autorzy projektu "Do zobaczenia w teatrze" z jednej strony dają możliwość uczniom zobaczenia spektakli w stołecznych teatrach za darmo, w zamian za nagranie wideo-recenzji. Z drugiej strony, same teatry dzięki tym recenzjom mogą poznać zdanie nastolatków na temat swojej działalności, co pomoże im w przyszłości lepiej planować działania, które dotrą także do młodego widza.

W tej chwili projekt ma dwie ambasadorki - Julie i Basie. Jego autorzy chcieliby, aby docelowo brało w nim udział 10 uczniów. To daje dużą szansę na to, że więcej teatrów uda się odwiedzić i więcej spektakli będzie szansa obejrzeć. - Moim zdaniem najfajniejszą częścią przedsięwzięcia jest to, że w łatwy sposób można znaleźć sztukę, której oglądanie sprawi nam przyjemność - mówi Basia. Do tej pory dziewczyny były na spektaklach między innymi w Och-Teatrze, Teatrze Capitol i Teatrze Studio.

Nie tylko wizyty w teatrze

Oglądanie spektakli, a następnie dzielenie się pierwszymi wrażeniami i reakcjami na ich temat to główny człon projektu. Jednak aby móc w nim uczestniczyć, trzeba mieć wolne poniedziałkowe popołudnia. Bo to właśnie wtedy odbywają się warsztaty, z których można się dowiedzieć choćby tego, jak takie recenzje wideo nagrywać. - Są warsztaty z robienia self-tape'ów, z szukania światła, jak to szybko nagrać, żeby dobrze było dźwiękowo, żeby był dobry kadr. Są warsztaty z podstawowej krytyki teatralnej, prowadzone po to, by młody człowiek potrafił w prosty sposób uzasadnić swoją opinię o spektaklu - mówi Sylwester Biraga.

Zgłoszenia do projektu można wysyłać za pośrednictwem wiadomości na profilu Do zobaczenia w Teatrze na Facebooku.Tam też znajdziecie wszystkie recenzje Julii i Basi.

Kto to powiedział?

Pytanie 1 z 10
Nie jestem dość sprytny, by kłamać.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Masz 15-18 lat? To "Do zobaczenia w teatrze"!