Mazowsze daje kolejne pieniądze na walkę z COVD-19. Ile pieniędzy trafi do szpitali?

2020-12-01 16:50 DW
Lekarka analizuje test na koronawirusa
Autor: Shutterstock Koronawirus 1.12.2020: Ile jest dzisiaj zakażeń w Toruniu? Aktualne dane! Potężny wzrost

Mazowsze zwiększy pulę środków na walkę z COVID-19 o kolejne 105 mln zł. Jest w tej sprawie decyzja Komisji Europejskiej. Dodatkowe wsparcie zostanie przeznaczone na zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie mieszkańców regionu. Do tej pory na pomoc mazowieckim szpitalom samorząd Mazowsza przekazał już ponad 255 mln zł. Do placówek z regionu trafił już sprzęt i środki ochrony osobistej za ponad 192 mln zł.

Po pożarze jedynego wozu dostali aż dwa nowe. Strażacy z Fordonu znów mogą pomagać innym

Mazowsze daje pieniądze na walkę z COVID-19

Dzięki uruchomionemu projektowi unijnemu do 75 placówek medycznych z Mazowsza trafiają niezbędne urządzenia, wyposażenie i środki ochrony osobistej. W szpitalach trwają także prace remontowo-budowlane. To obecnie największy realizowany na Mazowszu projekt unijny. Jego wartość, po zwiększeniu o kolejne 105 mln zł, wyniesie 360 mln zł.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: Ilu jest chorych? Ile jest zajętych łóżek? RELACJA online NA ŻYWO [1.12.2020]

- Niestety wirus nie odpuszcza, a służba zdrowia jest u kresu swoich możliwości. W szpitalach brakuje nie tylko personelu do pracy, ale także sprzętu i wyposażenia - zauważa marszałek Adam Struzik – To bardzo trudny czas dla nas wszystkich. Dlatego wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o przyznanie kolejnych środków na walkę z koronawirusem. Udało się. Dodatkowe 105 mln zł zostanie przeznaczone na kolejne zakupy dla mazowieckich szpitali, w tym przede wszystkim sprzęt ratujący zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza – mówi marszałek.

- Praktycznie od początku pandemii uruchomiony został program unijny dzięki któremu do naszego szpitala trafił niezbędny sprzęt. Jako jeden z nielicznych szpitali mieliśmy zapasy środków ochrony, ale szybko się wyczerpały, a samorząd Mazowsza od początku pandemii do tej pory przekazał nam środki ochrony o wartości 5 mln zł – podkreśla Agnieszka Kujawska Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.