Urząd Dzielnicy Warszawa Wola

i

Autor: Adrian Grycuk

Mieszkańcy Woli nie zobaczą za oknami słońca? Radni protestują!

2022-01-26 20:36

Władze miasta rozszerzyły na znacznym obszarze "strefę śródmiejską". Decyzja wywołała niezadowolenie wśród mieszkańców Woli. To może znacznie utrudnić im przebywanie w swoich mieszkaniach. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Co innego w "strefie śródmiejskiej"?

W strefie, wyznaczanej przez władze miasta, dozwolona jest bardziej gęsta zabudowa. Jej zasady określa... dostępność słońca w mieszkaniach. W strefie śródmiejskiej nasłonecznienie mieszkań musi wynosić jedynie 1,5 godziny, ale w kawalerkach nie musi być go wcale. Dlatego decyzja o rozszerzeniu strefy nie spodobała się mieszkańcom i radnym Woli - nie ma wystarczającego uzasadnienia do objęcia dużej części dzielnicy obszarem bardziej zwartej zabudowy, a już szczególnie dotyczy to obszarów historycznych, takich jak Muranów czy rejon ulic Wolskiej i Płockiej – tłumaczy Adam Matusik, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego i Nieruchomości oraz radny dzielnicy Wola z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

dr Małgorzata Bonikowska: Putin testuje jedność Zachodu. Niemcy są w potrzasku własnej polityki [Super Raport]

Głos mieszkańców

To mieszkańcy wysunęli na tapet kwestię rozszerzenia strefy. W listopadzie wystosowali w tej sprawie petycję do władz dzielnicy. Na Woli prężnie działają miejscy aktywiści. Jednym z ich przedstawicieli jest Stowarzyszenie Wola Mieszkańców. Prezes organizacji Aneta Skubida zaznacza, że wyznaczenie strefy na większym obszarze rodzi ze sobą wiele problemów - bliska zabudowa to nie tylko problemy z funkcjonowaniem w domu, ale także organizacją przestrzeni wokół nas. Gdzie możemy spotkać się z sąsiadami, pójść na plac zabaw z dzieckiem, jeśli domy będą blisko zbyt blisko? Dodatkowo zabudowa potęguje wyspę ciepła - latem jest w mieście coraz goręcej. Kiedyś w Warszawie temperatura była wyższa o 6 stopni niż na wsiach, teraz jest o nawet 10 stopni wyższa! Osobie młodej jest ciężko, nie mówiąc o starszych. Gęsta zabudowa nie sprzyja adaptacji miasta do zmian klimatu - uważa aktywistka.

Czytaj także: Kilkadziesiąt milionów euro za Lewandowskiego! "Jego zatrzymanie jest priorytetem"

Teraz głos należy do Rady Miasta, do której został wystosowany protest Rady Dzielnicy. Wcześniej miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego zapewniało, że zmiany to jedynie formalności. To tłumaczenie nie przekonało jednak władz dzielnicy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Slang Młodzieżowy. Udowodnij, że nie jesteś boomerem!

Pytanie 1 z 13
"Srogo" to inaczej...
Źródło: Mieszkańcy Woli nie zobaczą za oknami słońca? Radni protestują!