Wystawa o Chopinie na Zamku Królewskim

i

Autor: materiały prasowe Wystawa o Chopinie na Zamku Królewskim

Nie masz planów na długi weekend? Salony chopinowskie wzywają!

2021-11-10 17:55

Zamek Królewski zaprasza do Salonu Chopinowskiego! To wystawa, którą będzie można zobaczyć jeszcze do 14 listopada. - Mamy dużo portretów, fortepian i filiżankę, z której Chopin lubił popijać gorącą czekoladę, którą bardzo zresztą lubił - mówi kuratorka wystawy.

Kryzys na granicy. Słychać strzał, a potem rozpaczliwe krzyki

Chopin. Salon romantyczny

To nowa wystawa, na którą zaprasza Zamek Królewski w Warszawie. Wystawa nawiązuje do ważnej w życiu społecznym XIX wieku instytucji, jaką był salon – przestrzeń wyrafinowanego gustu, przychylna nowym zjawiskom i nurtom w sztuce. To tam mogli debiutować i rozwijać się młodzi artyści, znajdując wśród elit życzliwych odbiorców i możnych mecenasów. Są na niej m.in. obrazy, listy, manuskrypty muzyczne oraz pamiątkowe przedmioty związane z postacią Chopina.

- Całe życie kompozytora, zarówno w Polsce, jak i po jej opuszczeniu, toczyło się przede wszystkim w salonach, wśród ludzi, którzy mieli wpływ na rozwój kultury i sztuki, kształtowali politykę. To tutaj dał się poznać jako wirtuoz koncertujący w ramach kształtującej się wówczas formuły recitalu - mówi Aleksandra Buszta-Bąk z Zamku Królewskiego w Warszawie.

Będzie można zobaczyć też filiżankę, z której Chopin popijał gorącą czekoladę, którą bardzo lubił czy papier nutowy, gdzie przelewał swoje pomysły muzyczne. Największą ciekawostką będzie fortepian z czasów chopinowskich. Autentyczny Erard z XIX wieku. Wystawę na Zamku Królewskim można zobaczyć do 14 listopada.

Czytaj także: Kosze i rowery muszą zniknąć z trasy Marszu Niepodległości. "Kłócą się z patriotyzmem?" [11.11.2021]

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czerwone Gitary, Beatlesi i inni. Kto gra w tym zespole? Komplet punktów wart tytułu melomana

Pytanie 1 z 15
Z jakim zespołem występował Paul McCartney?
Źródło: Nie masz planów na długi weekend? Salony chopinowskie wzywają!