Dzielnia na Berezyńskiej 27 ma być regularnie otwarta po majówce

i

Autor: materiały prasowe

Nie potrzebujesz? Oddaj do "Dzielni"! Na Pradze Południe powstaje nowe miejsce

2022-04-27 20:13

Berezyńska 27 - pod tym adresem na Saskiej Kępie na dniach uruchomiona zostanie "Dzielnia". Ma być miejscem sąsiedzkich wymian i pomocy. Co jeszcze będzie się tam działo - dowiecie się w naszym artykule!

Mój Prąd 4.0 - jak skorzystać z dopłat do fotowoltaiki w 2022 r.

Oddaj, albo napraw

"Dzielnia" ma zachęcić ludzi do tego, by przynosili do niej rzeczy, które nie są im już potrzebne, zamiast wyrzucać je do kosza. Torby pełne ubrań, zabawki - to przez niemal lata na osiedlowym śmietniku znajdowała Areta Szpura, pomysłodawczyni "Dzielni". Postanowiła coś zmienić i zwróciła się do władz dzielnicy o pomoc. Te udostępniły jej świeżo wyremontowany lokal na Berezyńskiej oraz skontaktowały z fundacją, która pomoże w zorganizowaniu nowego miejsca.

- Przy okazji to też będzie miejsce integracji sąsiedzkiej, bo tego cały czas na Saskiej Kępie brakuje - mówi Areta Szpura. Dlatego docelowo na miejscu pojawi się też strefa wypoczynkowa, gdzie będzie można usiąść, napić się herbaty i porozmawiać.

Na miejscu uruchomiona też zostanie jadłodzielnia - będzie lodówka, a także miejsce do przynoszenia jedzenia. Jednak na start - spotkanie integracyjne. W czwartek 28 kwietnia od godziny 17 organizatorzy zapraszają na Berezyńską na....wspólne skręcanie mebli! Będzie to okazja, żeby się lepiej poznać i porozmawiać o wizji mieszkańców na temat "Dzielni".

Docelowo do "Dzielni" będzie można przynieść wszystko, co jest w dobrym stanie - książki, gry, zabawki. Będzie też miejsce na małe sprzęty AGD czy gospodarstwa domowego, ale tylko w określonych terminach.

- Będziemy chcieli też robić spotkania kawiarenek naprawczych, ale to będziemy mówić na naszych mediach społecznościowych, żeby przynieść, jak będzie ktoś, kto pomoże nam to naprawić - mówi Areta Szpura.

Warsztaty z czego tylko dusza zapragnie!

"Dzielnia" będzie też miejscem różnych warsztatów. Jej pomysłodawczyni zapewnia, że pojawią się te roślinno-ogródkowo-balkonowe. Prowadzący są już wybrani!

- Wydaje mi się, że na ogródkach działkowych jest dużo ludzi, którzy mają sporo do zrobienia, a nie mają na to siły. Są też młodzi ludzie, którzy marzą o takim ogródku, a nie mogą go mieć. Chciałabym połączyć jednych i drugich, co mogłoby zapoczątkować międzypokoleniowe znajomości - zaznacza Areta Szpura. Kolejnymi propozycjami są lekcje szycia, robienia na drutach, nauka robienia pikli - co tylko podsunie wyobraźnia!

"Dzielnia" jest projektem pilotażowym. Jeśli się przyjmie i spodoba mieszkańcom - miasto będzie chciało je zorganizować w pozostałych dzielnicach Warszawy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. "Wesele" Wyspiańskiego na maturze z języka polskiego? Sprawdź, czy znasz tę lekturę

Pytanie 1 z 12
Pierwowzorem Pana Młodego był…
Źródło: Nie potrzebujesz? Oddaj do "Dzielni"! Na Pradze Południe powstaje nowe miejsce