Pracownia Karola Tchorka przy Smolnej 36 w Warszawie

i

Autor: fot. um.warszawa Pracownia Karola Tchorka przy Smolnej 36 w Warszawie

Otworzą pracownię artystyczną Karola Tchorka przy Smolnej! Będzie w niej muzeum

2021-10-27 16:29

Stołeczny konserwator zabytków właśnie porządkuje pracownię, którą Warszawa dostała w darowiźnie od synowej wybitnego polskiego rzeźbiarza. Karol Tchorek to także autor tablic upamiętniających publiczne egzekucje wykonywane w Warszawie w czasie II wojny światowej. Za swój dorobek został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dawid Kwiatkowski - piosenka Nieważne PIERWSZY RAZ na żywo w ESKA LIVE

Miasto szykuje się do otwarcia pracowni Karola Tchorka

Każdy będzie mógł zwiedzić zabytkową pracownię artystyczną przy Smolnej w Warszawie. To jedna z trzech pracowni, gdzie tworzył Karol Tchorek. W tym roku Warszawa otrzymała ją w darowiźnie od synowej wybitnego międzywojennego rzeźbiarza. Karol Tchorek był nie tylko artystą, ale też kolekcjonerem sztuki. To autor słynnych tablic upamiętniających publiczne egzekucje wykonywane w Warszawie w czasie II wojny światowej. - Udało się zachować cały dorobek artysty, nawet kolekcję jego książek. Na górze jest antresola mieszkalna, tam była wanna, łóżko, sekretarzyk i też magazyn rzeźb na poddaszu. Dwa pokoje na parterze to jego gabinet wraz z główną pracownią - mówi stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

O pracownię przez lata dbała synowa rzeźbiarza i spadkobierczyni jego dzieł. Teraz pracownia ma być częścią Muzeum Warszawy. – Przejęcie całego wyposażenia pracowni pozwala utworzyć wzorcową Warszawską Historyczną Pracownię Artystyczną, czyli uratować nie tylko miejsce, ale też cały dorobek i kolekcję. Jednym z głównych zadań miasta jest ochrona dziedzictwa kulturalnego, przekazywanie kolejnym pokoleniom wiedzy o wybitnych artystach działających w stolicy i ich dokonaniach – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

W 1980 roku, pięć lat przed śmiercią, Karol Tchorek został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przez lata mieszkał z żoną na Saskiej Kępie. Miał w Warszawie trzy pracownie. Dwie z nich w czasie wojny zostały zniszczone. Jest pochowany na Powązkach. Zabytkowa pracownia, jedna z trzech, gdzie tworzył warszawski artysta, mieści się na parterze wśród mieszkań w kamienicy przy Smolnej 36. Ma być otwarta za kilka miesięcy.

Czytaj także: Warszawa: Kolizja z udziałem auta SOP! Zderzyły się dwa samochody osobowe

QUIZ. Jedzenie w przysłowiach ukryte! Uzupełnij brakujące słowa i sprawdź czy zdobędziesz komplet punktów!

Pytanie 1 z 21
Kto ma chleb, znajdzie i ........ do niego.
Źródło: Otworzą pracownię artystyczną Karola Tchorka przy Smolnej! Będzie w niej muzeum