Mokradła na Placu Konstytucji

i

Autor: Jakub Bąbik, Aleksandra Krawczyk i Monika Popkiewicz / https://www.facebook.com/walkiewiczgrzegorz/ Mokradła na Placu Konstytucji

Parkingi w mokradła? Wyjątkowy projekt zmiany warszawskich placów

2022-02-07 10:20

To jeden z pomysłów na przywrócenie zieleni w centrum Warszawy. Projekt zakłada zmienianie parkingów w środku miasta w mokradła, które mogłyby zatrzymywać wodę. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule.

Wielkie parkingi na kilku placach w centrum warszawy miałyby się zmienić w oazy przyrody! Zadrzewione mokradła, które zastąpiłyby wybetonowane powierzchnie, mogłyby zatrzymywać wodę, co jest szczególnie ważne w dobie zmian klimatycznych i tak zwanych "wysp ciepła" - miast rozgrzanych Słońcem bardziej, niż okoliczne tereny. Takie były założenia projektu "Śródmiejskie mokradła" przygotowanego przez Jakuba Bąbika, Aleksandrę Krawczyk i Monikę Popkiewicz z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pierwotnie była to jedynie konkursowa koncepcja. Wkrótce stała się jednak popularna wśród zwolenników zazieleniania Warszawy. Obecnie funkcjonuje jako część projektu zgłoszonego do najnowszego Budżetu Obywatelskiego.

Policyjna eskorta uratowała życie kobiety

Zielony teren na Placu Konstytucji

Jak mogłaby wyglądać realizacja dowiadujemy się ze stworzonej przez Bąbika, Krawczyk i Popkiewicz grafiki przedstawiającej Plac Konstytucji, na którym zamiast wielkiego parkingu są mokradła. O pomyśle przypomina między innymi Grzegorz Walkiewicz, radny Pragi-Północ. Parking Konstytucji to zmarnowany potencjał w przestrzeni publicznej Warszawy. Czy wreszcie stanie się placem miejskim z prawdziwego zdarzenia? - pisze w poście na Facebooku.

Studencki projekt miejskich mokradeł został zaadaptowany do zgłoszonego przez Walkiewicza projektu budżetu obywatelskiego "Kruszymy beton. Sadzimy Zieleń"! Ma on na celu wprowadzenie zieleni w miejscach dotychczas zabetonowanych. Na liście miejsc do rozbetonowania wskazano miedzy innymi plac Bankowy i plac Konstytucji - dwa z trzech zawartych w pomyśle studentów (trzecim był Plac Defilad).

Projekt Budżetu Obywatelskiego Warszawy

Przywrócenie zieleni to nie tylko walka ze skutkami katastrofy klimatycznej w miastach. Chodzi też o oddanie mieszkańcom i mieszkankom Warszawy terenów zajmowanych przez parkingi. Link do projektu w Budżecie Obywatelskim znajdziecie tutaj.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Parkingi w mokradła? Wyjątkowy projekt zmiany warszawskich placów