Tak dzisiaj wygląda ścieżka przy parku

i

Autor: Krystian Lisiak

Ścieżka rowerowa nadal niebezpieczna? Radny apeluje

2022-02-17 0:33

Mija pięć lat od tragicznego wypadku przy parku Stawy Kellera na Bielanach. W 2017 roku nastolatka na rolkach wypadła z kończącej się nagle ścieżki rowerowej. Wpadła pod samochód i zginęła na miejscu. Bielański radny Krystian Lisiak alarmuje: To miejsce nadal jest niebezpieczne.

Wiadukt trasy Łazienkowskiej zniknął z powierzchni Ziemi. Została sterta gruzu i żelastwa

Wycofany projekt BO

W tej chwili bezpieczeństwo na ścieżce nie zostało zwiększone i nie została ona włączona do układu komunikacyjnego ścieżek rowerowych na Bielanach. W 2019 roku jej kompleksową przebudowę zgłosił w ramach budżetu obywatelskiego radny Krystian Lisiak.

- Naczelnik wydziału infrastruktury (w urzędzie dzielnicy Bielany, przyp. red.) zapewniał mnie, że w 2020 roku ta ścieżka i tak zostanie przebudowana i zaprojektowana na nowo w uzgodnieniu z ZDMem. Poprosił mnie o wycofanie projektu, na co oczywiście się zgodziłem - mówi radny. Dziś stwierdza, że źle postąpił.

- Mija trzy lata, nic nie zostało zrobione, żadnego porozumienia z ZDMem nie ma. Nic nie zostało wykonane, a ścieżka jak wyglądała tak wygląda do dziś. Nawet tak tragiczne w skutkach wydarzenie nie zachęca urzędników, by tworzyć bezpieczną infrastrukturę rowerową - przyznaje Lisiak.

Jedyne, co zmieniło się przez te wszystkie lata, to połączenie ścieżki z chodnikiem. Na samym chodniku przy krawędzi z jezdnią stanął metalowy płotek. Łatwy do pokonania, jeśli ktoś rozpędzi się na rolkach, hulajnodze czy rowerze.

Projekty niezgody

Okazuje się, że przebudowa ścieżki była omawiana w tym roku w styczniu na posiedzeniu zarządu dzielnicy Bielany. Jednak żadna decyzja nie zapadła gdyż...uczestnicy posiedzenia nie mogli się porozumieć co do tego, jak ostatecznie ta ścieżka ma wyglądać!

- Zaprezentowano różne warianty. W związku z brakiem ostatecznej decyzji co do przebiegu ścieżki, sprawa została przekazana do ponownego przeanalizowania przez wydział ochrony środowiska, wydział architektury i wydział infrastruktury - mówi Magdalena Borek, rzeczniczka urzędu dzielnicy Bielany. Przebieg nowej ścieżki będzie także konsultowany z władzami miasta.

Bez względu na to, jaki projekt zostanie ostatecznie wybrany, będzie musiał spełnić określone warunki.

- Ten rejon objęty jest miejscowym planem, który ustala bezwzględną ochronę parku. Także wybrany wariant musi zakładać minimalną ingerencję w zieleń - zaznacza Magdalena Borek.

QUIZ. Czy poradziłbyś sobie w życiu na wsi? Mieszczuchy nie mają szans

Pytanie 1 z 8
Jak jest Twój wymarzony poranek?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Ścieżka rowerowa nadal niebezpieczna? Radny apeluje