Starlink

i

Autor: Official SpaceX Photos flickr.com Starlink

STARLINK NAD POLSKĄ 30.04 - o której oglądać przelot satelitów SpaceX?

2022-04-30 10:54

Wielbiciele i wielbicielki obserwacji nieba doczekali się kolejnego startu rakiety Falcon 9 wynoszącej na orbitę satelity Starlink. Ich przeloty to za każdym razem niesamowity widok. Sprawdźcie, o której zobaczymy je ponad naszymi głowami w sobotę, 30. kwietnia.

Starlink nad Polską 30. kwietnia! Kiedy i o której oglądać przelot satelitów w sobotę? Takie pytanie mogą sobie zadawać pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba. To kolejna okazja do oglądania satelitów w 2022 roku. Teraz wszyscy wyczekują momentu, w którym zobaczą satelity nad głowami. Zainteresowanie wydarzeniem nie powinno dziwić, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór z Ziemi superszybkiego, szerokopasmowego internetu. To kolejna seria "pakietów" urządzeń wysłanych przez SpaceX w kosmos. Satelity są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. Szykujcie się więc do obserwacji. W dalszej części artykułu dowiecie się, kiedy i o której możemy obejrzeć przeloty oraz gdzie należy kierować wzrok.

Symulator jazdy pociągu dla uczniów

Starlink nad Polską - kiedy i o której przeloty w sobotę 30.04?

Start rakiety Falcon 9 odbył się w piątek, 29. kwietnia o godzinie 23:33 czasu polskiego. Wyniosła ona na orbitę kilkadziesiąt satelitów oznaczonych jako G4-16. Godzina startu była dla nas bardzo sprzyjająca. Przeloty będziemy bowiem mogli oglądać nocą i to dwa razy! Starlinki pojawią się nad naszymi głowami o godzinie 20:52 i o godzinie 22:26. Na Facebooku serwisu Nocne Niebo czytamy, że jeśli pogoda dopisze, zobaczymy wspaniały spektakl na niebie. Musimy więc liczyć na brak zachmurzenia.

Starlinki 30.04 - gdzie wypatrywać satelitów?

Gdzie szukać wzrokiem błyszczącego sznura satelitów? Starlinki zmierzać będą w kierunku zachodnim. Pojawią się dość wysoko nad horyzontem, więc obserwacje nie powinny być trudne. Podczas pierwszego przelotu, 30.04, satelity będą przemieszczały się w ścisłej formacji przypominającej błyszczący sznur. Starlinki zobaczymy wyraźnie też w kolejnych dniach lecz z każdym kolejnym przelotem urządzenia będą zwiększać pułap i odległość między sobą. Polecamy zatem zaplanować obserwacje na 1, 2 i 3 maja. W te dni mamy największe szanse na dostrzeżenie "kosmicznego pociągu". Poniżej wideo z trajektoriami przelotów względem różnych miast Polski.

Źródło: STARLINK NAD POLSKĄ 30.04 - o której oglądać przelot satelitów SpaceX?