Ta koszulka kontroluje tętno i aktywność mięśni! Wyjątkowy wynalazek naukowców z WAT

2020-12-10 17:22 STAN
Ta koszulka kontroluje tętno i aktywność mięśni! Wyjątkowy wynalazek naukowców z WAT
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne, WAT Ta koszulka kontroluje tętno i aktywność mięśni! Wyjątkowy wynalazek naukowców z WAT

Potrafi opisać pracę serca, aktywność mięśni i mierzy temperaturę ciała podczas treningu - i wcale nie chodzi o specjalistyczny sprzęt medyczny! Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej opracowali inteligentną koszulkę dla sportowców.

Termobramka w urzędzie dzielnicy Bielany

Inteligentna koszulka dla sportowców

Ten wynalazek może zmienić życie sportowców! Zamiast specjalistycznego sprzętu monitorującego pracę naszego organizmu wystarczy założyć... inteligentną koszulkę! To wynalazek, nad którym pracuje zespół z Wojskowej Akademii Technicznej pod kierunkiem płk dr Inż. Mariusza Chmielewskiego.

Ukryto w niej 14 elektrod, które zbierają informacje o naszym ciele. - To są elektrody, których się nie nakleja na ciało - to już jest pierwsza zmiana jakościowa. Po drugie, po raz pierwszy jest to ubranie, które ma szeroki wachlarz sensorów dodatkowych, m.in. technikę pomiarową aktywności mięśni klatki piersiowej i pleców - mówi płk dr Inż. Mariusz Chmielewski.

Czytaj także: Polskie wojsko buduje aparat do rozpoznawania chorych na COVID-19. Gdzie będą kontrole?

4. Ta koszulka kontroluje tętno i aktywność mięśni! Wyjątkowy wynalazek naukowców z WAT
Autor: WAT 4. Ta koszulka kontroluje tętno i aktywność mięśni! Wyjątkowy wynalazek naukowców z WAT

Jak odbywa się analiza danych?

W koszulce wmontowano wiele czujników, ale zebrane przez nie dane są później szczegółowo analizowane. - Integrator to jest taka jednostka, która jest położona na środku klatki piersiowej. I jego zadaniem jest zapisywanie i przetwarzanie tych sygnałów biomedycznych. I te sygnały są transmitowane przez bluetooth do aplikacji mobilnej, która te dane dalej przetwarza - tłumaczy płk Chmielewski.

Czytaj także: Kolejne rogi na budowie metra! "Mamy nadzieję, że to jeszcze nie piekło" [ZDJĘCIA]

Grafitowe elektrody zostały tak zintegrowane z ubraniem, żeby były bezpieczne dla biegacza, a zarazem umożliwiały jak najdokładniejszy pomiar danych biomedycznych. Nawet centymetrowe czujniki skutecznie przylegają do ciała, z kolei tkanina koszulki ma tak zintegrowane włókna przewodzące, aby nie powodowała otarć. Koszulkę można też normalnie prać, bo części, które się do tego nie nadają można z łatwością wyjąć.

Czytaj także: Żywa maseczka pożera wirusa. Zatrzymuje grypę, czy poradzi sobie z COVID-19?

Ile kosztuje inteligentna koszulka dla sportowców?

Póki co koszulka jest w fazie testów. Twórcy testują ją na sobie. - Robię trzy lub cztery treningi w tygodniu, używam jej już prawie rok - dodaje płk Chmielewski. Jeśli testy pójdą dobrze, za kilka miesięcy produkt trafi na rynek. Cenę inteligentnej koszulki oszacowano na około 2 tys. zł.

Źródło: Ta koszulka kontroluje tętno i aktywność mięśni! Wyjątkowy wynalazek naukowców z WAT
Nasi Partnerzy polecają