Warszawa 1915

i

Autor: Fot. screen YouTube https://www.youtube.com/channel/UC3dPQHSMee-v9J-9Lnb40Xg / Z A J A C F O T O . C O M Warszawa 1915

Warszawa w czasach I. WOJNY ŚWIATOWEJ - zobaczcie niesamowite wideo w kolorze!

2021-11-19 14:29

Na tym wyjątkowym nagraniu można zobaczyć między innymi Sobór Aleksandra Newskiego na placu Piłsudskiego, czy wysadzony przez rosjan most Poniatowskiego. Tak wyglądała stolica, gdy przez Europę przetaczała się wojenna zawierucha.

Warszawa 1915. roku - widzimy ją na wideo, które trafiło do serwisu YouTube. Nie jest to jednak typowy archiwalny zapis filmowy. Całe nagranie zostało pokolorowane klatka po klatce, dzięki czemu wydarzenia sprzed ponad 100 lat możemy oglądać w barwach, jakie widzieli ówcześni mieszkańcy miasta. To o tyle ciekawsze, że na taśmie utrwalono Warszawę u progu dziejowego przełomu. W 1915 roku Europą targała I. wojna światowa, a Polska stanęła przed szansą wyzwolenia się spod władzy skłóconych zaborców. Stało się to trzy lata później, gdy w 1918 roku kraj odzyskał niepodległość. Wcześniej jednak zmagania wojenne zdążyły dotknąć Warszawę. Na filmie zobaczyć można między innymi wysadzony przez Rosjan most Poniatowskiego czy wojskowych na tle nieistniejącego już Dworca Wiedeńskiego.

Zobacz też: Warszawa 100 lat temu - WIDEO W KOLORZE ZACHWYCA!

Włoski mafioso zatrzymany w Krakowie

Niesamowite ujęcia Warszawy

Materiał pojawił się na kanale Z A J A C F O T O . C O M, prowadzonym przez fotografa i entuzjastę kolorowania archiwalnych nagrań i fotografii. Efekty jego pracy naprawdę zachwycają! Wystarczy spojrzeć na potężny Sobór Aleksandra Newskiego w kolorze, lub tłumy w dzielnicy żydowskiej, by poczuć klimat Warszawy 1915 roku. Co ciekawe, na nagraniu widać też kilka ujęć z Poznania. Całość zamieszczamy poniżej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Warszawa w czasach I. WOJNY ŚWIATOWEJ - zobaczcie niesamowite wideo w kolorze!