Wisła wysycha. Szokujące porównanie zdjęć satelitarnych z dwóch lat

Wysychająca Wisła
Autor: pixabay.com Wysychająca Wisła

Stan wody w Wiśle na wysokości warszawy jest alarmująco niski. Skalę problemu unaocznia porównanie zdjęć satelitarnych z tego samego okresu w 2021 i 2022 roku. Fotografie znajdziecie w naszym artykule.

Z roku na rok lato jest coraz gorętsze. Wśród wielu negatywnych skutków tego stanu rzeczy, należy też wymienić susze hydrologiczne. Polskie rzeki w sezonie po prostu wysychają. To dotyczy również Wisły na wysokości Warszawy. W poniedziałek, 8 sierpnia, poziom rzeki przy bulwarach wynosił - jak wynika ze wskazań IMGW - zaledwie 56 cm. Ale i bez specjalistycznych pomiarów widać, że w tym roku Wisła ma się wyjątkowo źle - odsłonięte łachy piasku są coraz większe, a w niektórych miejscach najprawdopodobniej dałoby się przejść od brzegu do brzegu na piechotę. Skalę problemu doskonale widać na zdjęciach satelitarnych. W sieci pojawiły się fotografie wykonanie w sierpniu 2021 i w tym samym okresie w 2022. Różnica jest zatrważająca!

W Wiśle więcej piachu, niż wody. Szokujące zdjęcia z satelity

W tym roku z powodu niskiego stanu wód ogłoszono stan suszy hydrologicznej na wielu rzekach i jeziorach (mapę z zaznaczonymi miejscami można znaleźć na stronie stopsuszy.imgw.pl). Wisła w Warszawie nie jest objęta ostrzeżeniem. Nie znaczy to jednak, że możemy być spokojni o rzekę. Obecny poziom wody zagraża ekosystemowi i utrudnia żeglugę rzeczną. W sierpniu zeszłego roku problem nie był tak duży. Teraz sytuacja wygląda jednak dramatycznie. Na Facebookowej stronie Polska z Sentinela zamieszono porównanie zdjęć wykonanych przez satelitę 7 sierpnia 2021 i 2 sierpnia 2022. Zasięg piaskowych łach na rzece zwiększył się kilkukrotnie.

Ile wynosił najniższy poziom wody w Wiśle w Warszawie?

Susze w Polsce zdarzały się od zawsze. Były jednak znacznie rzadsze. Przez katastrofę klimatyczną susz możemy się spodziewać właściwie co roku. Wskazania stacji hydrologicznych w Warszawie są alarmujące, lecz do rekordu z 2018 roku jeszcze daleko. Wówczas wodomierze przy Bulwarach pokazywały zaledwie 26 cm wody. W tym roku najbliżej tego stanu byliśmy w lipcu. W pewnym momencie woda przy Bulwarach sięgała 33 cm.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Tłumy warszawiaków żegnają "Paulinkę" z Powstania. Pogrzeb Anny Jakubowskiej