Zamiast strażaków odbiorą operatorzy 112. Rusza przełączanie numeru alarmowego 998

i

Autor: Pixabay

Zamiast strażaków odbiorą operatorzy 112. Rusza przełączanie numeru alarmowego 998

2021-05-19 15:51

Najpierw w Warszawie, później w całym województwie. Od jutra zacznie się stopniowe przełączanie numeru straży pożarnej 998 do centrum powiadamiania ratunkowego 112.

Raport z anteny 19.05, godz.10

Proces przełączania numeru strażaków do centrów powiadamiania ratunkowego ma potrwać do 7 czerwca. Mieszkańcy Warszawy dodzwonią się do centrum na Młynarskiej, a reszta województwa - do Radomia. Przełączenie pozwoli poinformować o zdarzeniu wszystkie służby.

- Przełączenie numeru alarmowego 998 do CPR to kolejne usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. Pozwoli to na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkie odpowiednie służby, co jest bardzo istotne w przypadku np. wypadków drogowych. Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie w stanie zweryfikować zgłoszenia omyłkowe lub niezasadne, więc finalnie odpowiednie służby zostaną poinformowane tylko o przypadkach, w których jest potrzebna interwencja – mówi Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Czytaj także: Szpital na Narodowym ZAMKNIĘTY - czy będą szczepienia na stadionie?

Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych wynosi około 10 sekund.

- Wybierając numer 998 na obszarze m. st. Warszawy dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie, które przyjmie zgłoszenie i przekaże do właściwej służby. Natomiast od 21 maja 2021 r. i przez kolejne dni do 7 czerwca br. wybierając numer 998 na pozostałym obszarze województwa mazowieckiego dodzwonimy się do CPR w Radomiu. Obsługa połączeń numeru alarmowego 998 przez operatorów numeru 112 wdrażane jest w całym kraju - mówi rzecznik wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Numer alarmowy 998 jest drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Trzy lata temu przekierowany został numer policji 997, a za trzy lata dołączy do nich numer pogotowia ratunkowego.

Sonda
Czy wygrywamy z koronawirusem?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Zamiast strażaków odbiorą operatorzy 112. Rusza przełączanie numeru alarmowego 998