1 maja

i

Autor: pixabay.com 1 maja

1 maja - co to za święto? Co wtedy obchodzimy?

2022-04-20 16:04

Z okazji tego święta w wielu miejscach organizuje się uroczyste pochody, a w Polsce jest to dzień wolny od pracy. Co obchodzimy 1 maja i jaka jest historia tych uroczystości? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

1 maja 2022 będzie dla wszystkich początkiem majówki. Dzień kojarzy się więc z odpoczynkiem i grillowaniem na świeżym powietrzu, ale nie wszyscy spędzają go w ten sposób. Wiele osób bierze udział w uroczystych pochodach pierwszomajowych i korzysta z okazji, by rozmawiać o sytuacji socjalnej ludzi zatrudnionych w najróżniejszych branżach. 1 maja każdego roku obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany potocznie Świętem Pracy. Początki tych uroczystości sięgają XIX wieku i wiążą się protestami robotników domagających się poprawy ich sytuacji. Co warto wiedzieć o Święcie Pracy 1 maja? Więcej na ten temat w dalszej części artykułu. 

Beszamel - Jadalne chwasty

1 maja - geneza Święta Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zainspirowały wydarzenia z Chcago, do których doszło w pierwszych dniach maja 1886 roku. Fatalne warunki pracy tamtejszych robotników i ogólnokrajowa kampania na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy doprowadziły do zorganizowania strajku 1. maja. W pokojowej manifestacji wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Trzy lata później, w 1889 roku tzw. Druga Międzynarodówka, czyli międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych, ustanowiło święto na pamiątkę strajku Chicagowskich robotników.

1 maja w Polsce

W naszym kraju od 1950 roku Święto Pracy jest dniem wolnym. W czasach PRL-u każdego roku odbywały się z tej okazji wielkie uroczystości, lecz po upadku komuny ten zwyczaj praktycznie zniknął. Obecnie pochody pierwszomajowe organizowane są w dużych miastach przez organizacje o charakterze socjalnym. To okazja do nagłaśniania spraw robotników pracujących na najgorszych warunkach i promowania takich rozwiązań, jak chociażby związki zawodowe. W 2022 roku 1. maja wypada w niedzielę. Oznacza to, że niestety nie odbierzemy wolnego za ten dzień.

Źródło: 1 maja - co to za święto? Co wtedy obchodzimy?