Boże Ciało

i

Autor: Canva W czerwcu wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, by mieć cztery dni wolne obok siebie. Sprawdź kiedy!

Boże Ciało 2022 - kiedy wypada, ile dni urlopu trzeba wziąć, jaka będzie pogoda?

2022-05-24 14:21

Czerwcowy długi weekend to kolejny po majówce najpopularniejszy czas wyjazdowy Polaków. Przy okazji Bożego Ciała możemy liczyć na dodatkowe dni wolne. Kiedy w tym roku wypada, czy i kiedy trzeba wziąć urlop? Odpowiedzi w tekście poniżej.

Długi weekend w czerwcu - kiedy wziąć urlop?

Boże Ciało, a dokładnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem ruchomym. Oznacza to, że jego data co roku jest różna. W Kościele Katolickim obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W Polsce tego dnia mamy w kalendarzu tak zwaną "czerwoną kartkę" co oznacza, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Co to oznacza? Zgodnie z Kodeksem pracy, w pewnych przypadkach praca w niedziele i święta jest dozwolona, np. w przypadku medyków czy służb mundurowych, a także w przypadku awarii czy pracy zmianowej. Jednak większość społeczeństwa tego dnia ma zwyczajnie wolne. Zamknięte są również sklepy, chyba że za ladą stoi właściciel. Zakaz nie dotyczy jednak między innymi stacji paliw czy aptek.

CZYTAJ TAKŻE: Wesele, chrzest, komunia - ile dać w kopercie? Poradnik dla gości na imprezy rodzinne w sezonie 2022

Najlepszy Koncert Świata VOX FM - Rzeszów 2022

Dlatego też wiele osób bierze sobie urlop na piątek po Bożym Ciele, dzięki czemu zyskuje aż 4 dni wolnego obok siebie! W tym roku święto to wypada w czwartek 16 czerwca. Dlatego warto wystawić wniosek urlopowy na następny dzień, czyli na piątek 17 czerwca i zaplanować na ten dzień jakiś wypad.

CZYTAJ TAKŻE: Zostawił pizzę na tarasie, ukradła ją mewa! Internauci "I tak powiedzą, że to fotomontaż"

Boże Ciało 2022 - jaka będzie pogoda?

Choć w ostatnich latach pogoda na Boże Ciało zazwyczaj nas rozpieszczała, to patrząc na prognozy długoterminowe, tegoroczny długi weekend czerwcowy może nie być zbyt upalny. Aktualnie według różnych źródeł synoptycy przewidują temperatury raczej w okolicy 20 stopni niż upały. Również opady deszczu jeśli będą, to raczej albo w formie przelotnych zjawisk, albo gwałtownych burz z silnymi opadami i wiatrem. Gdy tylko pojawią się bardziej precyzyjne prognozy na pewno poinformujemy Was o tym na naszej antenie oraz na www.voxfm.pl

Sonda
Czy boisz się burzy?