Czy Polacy mogą się zaszczepić przeciw COVID-19 ZA GRANICĄ? Jest kilka warunków, sprawdźcie!

2021-02-10 13:14 PAP. NAU
Czy Polacy mogą się zaszczepić przeciw COVID-19 ZA GRANICĄ? Jest kilka warunków, sprawdźcie!
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Czy Polacy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19 za granicą? Jest na to szansa, ale jedynie w innych krajach Unii Europejskiej. Trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Jakie? Sprawdźcie szczegóły w naszym materiale.

Spis treści

  1. Czy Polacy mogą się szczepić przeciw COVID-19 za granicą? Są pewne warunki!
  2. W tych krajach Polacy mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19
  3. Szczepienia przeciw COVID-19 w Portugalii
  4. Szczepienia przeciw COVID-19 w Hiszpanii
  5. Szczepienia przeciw COVID-19 we Włoszech
  6. Szczepienia przeciw COVID-19 w Belgii
  7. Szczepienia przeciw COVID-19 we Francji
  8. Szczepienia przeciw COVID-19 w Niemczech
  9. Szczepienia przeciw COVID-19 w Czechach i na Słowacji

Czy Polacy mogą się szczepić przeciw COVID-19 za granicą? Są pewne warunki!

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy może zaszczepić się przeciw COVID-19 poza granicami Polski. Szczególnie kiedy podróżuje lub na stałe nie mieszka w kraju. Według dostępnych informacji, takie szczepienie jest możliwe pod pewnymi warunkami, ale tylko w krajach Unii Europejskiej.

Polska Agencja Prasowa, powołując się na stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie, zaznacza że decyzja o zaszczepieniu obywateli innych krajów UE należy do kompetencji państw członkowskich.

"Innymi słowy, stosowanie zasady solidarności w przypadku szczepień na Covid-19 zależy od dobrej woli poszczególnych państw członkowskich. Podajemy zwięzły przegląd zasad i praktyk w niektórych krajach Unii, na podstawie informacji jakie uzyskaliśmy z tamtejszych organów rządowych" - podaje Komisja Europejska cytowana przez PAP.

Sonda
Czy boisz się skutków ubocznych szczepionki przeciwko COVID-19?

W tych krajach Polacy mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19

Polska Agencja Prasowa podała zwięzły przegląd zasad i praktyk w niektórych krajach Unii, na podstawie informacji uzyskanych z tamtejszych organów rządowych.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Portugalii

W Portugalii istnieje możliwość zaszczepienia przeciwko Covid-19 seniora zarejestrowanego w polskim systemie zdrowia publicznego, który odwiedza rodzinę rezydującą w tym kraju. Warunkiem zaszczepienia takiej osoby jest przedstawienie dokumentów potwierdzających tożsamość i przynależność do publicznego systemu zdrowia publicznego w Polsce. Polski senior odwiedzający Portugalię musi zostać wcześniej zgłoszony przez osobę, u której będzie w Portugalii rezydował, do najbliższej jego miejsca zamieszkania przychodni. Czas oczekiwania może być jednak dość długi z uwagi na wielu oczekujących. Polacy pracujący lub rezydujący w Portugalii w celu zaszczepienia się przeciwko Covid-19 muszą zgłosić się do najbliższej publicznej przychodni służby zdrowia i wypełnić właściwy formularz. W zależności od wieku, stanu zdrowia i wykonywanej pracy zostaną przydzieleni do odpowiedniej fazy szczepień. O terminie szczepienia zostaną poinformowani telefonicznie.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Hiszpanii

W Hiszpanii nie przewidziano możliwości wykonywania szczepień przeciwko Covid-19 dla obcokrajowców, którzy nie są rezydentami, bądź nie są zatrudnieni na jego terytorium. Przepisy dotyczące szczepień są rygorystyczne nawet w przypadku obywateli Hiszpanii, którzy chcieliby zaszczepić się poza terenem swojej wspólnoty autonomicznej.

Szczepienia przeciw COVID-19 we Włoszech

Również we Włoszech żaden przepis dotyczący szczepień nie przewiduje obecnie możliwości, by osoba odwiedzająca kogoś w tym kraju została zaszczepiona. Jeśli chodzi o cudzoziemców, to prawo do szczepień mają stali rezydenci we Włoszech, objęci systemem opieki zdrowotnej i posiadający legitymację potwierdzającą, że są w nim zarejestrowani. Według obowiązującego planu szczepieni są w tej chwili wyłącznie pracownicy służby zdrowia oraz pensjonariusze domów opieki dla osób starszych i ich personel. W najbliższych dniach mają rozpocząć się szczepienia osób powyżej 80 roku życia, ściśle na podstawie rejestrów oddziałów służby zdrowia.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Belgii

W Belgii, co do zasady, szczepione mogą być osoby, które mieszkają w tym kraju na stałe i płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ministerstwo zdrowia nie przewiduje wyjątków.

Szczepienia przeciw COVID-19 we Francji

We Francji szczepienia dla osób po 75 roku życia rozpocząć się mają 18 stycznia. Prawdopodobnie pod "pierwszą igłę" pójdą regiony o największym zagęszczeniu zainfekowanych. Nad Loarą opieka zdrowotna to co prawda kwestia rezydencji, a nie obywatelstwa, ale chaos i możliwości interpretacji przepisów są tak duże, że bezpieczniej byłoby nie liczyć tam na szczepienie.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Niemczech

W Niemczech nie ma możliwości szczepień, jeśli nie dostanie się na nie zaproszenia. Zgłoszenie się zatem do punktu szczepień "z ulicy" raczej nie wchodzi w grę. W RFN ruszają właśnie szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia, ale nie wszędzie w jednym terminie, za to w większości landów z problemami w rejestracji: linie telefoniczne są przeciążone.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Czechach i na Słowacji

"Turystyka szczepionkowa" do Czech nie będzie możliwa, a szczegółowych przepisów dotyczących cudzoziemców żyjących w tym kraju i płacących ubezpieczenie zdrowotne nie ma. Według resortu zdrowia nie ma potrzeby tworzenia osobnych przepisów, ponieważ nie chodzi o dużą grupę osób. Obcokrajowcy będą mieli dostęp do szczepionki, ale tylko ci ubezpieczeni w Czechach. Według danych Urzędu Statystycznego na terenie Czech mieszka, mając różne wizy, zgody na pobyt tymczasowy lub stały około 600 tys. cudzoziemców.

Na Słowacji w istniejących przepisach mowa jest o szczepieniu "obywateli Republiki Słowackiej", ale w praktyce mają być także szczepieni cudzoziemcy. Muszą czekać na etap szczepień, w którym nie będzie już innych grup priorytetowych. (PAP)

Szokujące zachowanie Patryka Jakiego za granicą! Nie miał żadnych hamulców [WIDEO]