Sobota będzie kolejnym dniem z upałami i burzami z ulewnym deszczem. W wielu miejscach kraju temperatura osiągnie lub przekroczy 30 stopni Celsjusza. Najcieplej znowu będzie na wschodzie, gdzie temperatura wyniesie do 32 stopni Celsjusza, chłodniej będzie na krańcach zachodnich i nad morzem do 23-25 stopni - informuje IMGW. - Nadal do Polski będzie napływała ta sama bardzo wilgotna i gorąca, zwrotnikowa masa powietrza, zatem podobnie jak wczoraj, dzisiejsze burze również mogą być bardzo groźne, zwłaszcza z uwagi na ekstremalne opady deszczu, ale również porywisty wiatr - czytamy w komunikacie.
Burze w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia dla niemal całego kraju
Burz należy spodziewać się w niemal całym kraju. - Napływające do Polski powietrze jest szczególnie zasobne w wilgoć, a do tego niewielka prędkość wiatru i powolne przemieszczanie się chmur burzowych, spowoduje występowanie ekstremalnie wysokich sum opadów, które mogą stanowić ogromne zagrożenie. Miejscami może spaść nawet do 30-40 litrów wody na m/2, jednak lokalnie, w pasie od Ziemi Lubuskiej przez Kujawy, Pomorze, Warmię po Podlasie może spaść do 50 litrów a ekstremalnie około 60 litrów wody na m/2. Na wysokie sumy opadów, do około 40-50 litrów na m/2 mogą być narażeni również mieszkańcy Polski południowej (Małopolska, południowe Podkarpacie i Śląsk) - ostrzega IMGW.
Niebezpiecznie na północnym wschodzie. IMGW: "Może dojść do rozwoju superkomórki burzowej"
Gwałtownym burzom towarzyszyć będzie silny wiatr. Porywy mogą osiągać do 75-80 km/h, a na północnym wschodzie może dojść do rozwoju superkomórki burzowej z porywami wiatru nawet do 90-95 km/h. - Takie prędkości wiatru mogą przyczynić się do łamania gałęzi lub całych drzew, porywania dachów, niszczenia trakcji elektrycznych, a nawet powalania słabszych drzew razem z korzeniami - zauważają synoptycy z IMGW i dodają, że burze najbardziej aktywne będą po południu. Najmniejsze ryzyko wystąpienia burz jest na południowym wschodzie kraju, Lubelszczyzna, północ Podkarpacia i nad morzem.
CZYTAJ TEŻ: Pogoda na sierpień 2021. UPAŁY jeszcze WIĘKSZE niż w lipcu?! Zobacz długoterminową prognozę pogody
Gdzie jest burza 17.07.2021? Śledź radar burz online [MAPA BURZ NA ŻYWO]
W każdej chwili można sprawdzić, gdzie obecnie trwa burza bądź czy właśnie zbliża się w kierunku naszego regionu. Wystarczy skorzystać z tzw. radaru burz online, który pokazuje, w jakim kierunku przesuwają się chmury burzowe i czy są już blisko miejscowości, w której przebywamy. Dla ułatwienia sprawy mapę burz umieściliśmy poniżej:
Źródło: Ekstremalne upały i silne burze w sobotę. IMGW: "Może dojść do rozwoju superkomórki burzowej"