W Mielcu będę walczyli z kleszczami. Wiemy kiedy zaplanowano w mieście opryski

i

Autor: Pixaby W Mielcu będę walczyli z kleszczami. Wiemy kiedy zaplanowano w mieście opryski

Kleszcze z AZJI i AFRYKI atakują w Polsce! Przynoszą NOWE choroby, w tym tyfus i gorączkę krwotoczną

2021-07-28 9:15

Nowe gatunki kleszczy pojawiają się w Polsce. Chodzi o osobniki z Azji i Afryki, które do tej pory były w naszym kraju nieznane. Kleszcze z Azji i Afryki przynoszą NOWE, bardzo niebezpieczne choroby. Skąd wzięły się w Polsce? Co może powodować ich ugryzienie? Sprawdźcie w naszym materiale.

Kleszcze z Azji i Afryki w Polsce. Skąd się wzięły?

Niedawno pisaliśmy o kleszczach ptasich, czyli obrzeżkach gołębich. Ta groźna odmiana kleszczy może atakować ludzi w mieszkaniach. Spotyka się je w gniazdach ptaków - gołębnikach, kurnikach, na strychu, czy poddaszu. Po usunięciu gołębie z miejsca ich występowania, wygłodniałe osobniki rozchodzą się w różne miejsca i często trafiają właśnie do mieszkań.

Tymczasem w naszym kraju można już spotkać kolejne niebezpieczne insekty. Chodzi o kleszcze z Azji i kleszcze z Afryki. Skąd wzięły się w naszym kraju?

Nowy oddział obserwacyjno zakaźny w Zawierciu

Kleszcze z Azji jeszcze kilka lat temu nie występowały na naszych terenach. Głównie spotykane były m.in. na Półwyspie Iberyjskim oraz na Dalekim Wschodzie. Kleszcze z Azji należą do pasożytów trójdzielnych - czyli larwy, nimfy i dorosłe osobniki wybierają za "ofiarę" różne organizmy. Te ostatnie mogą zaatakować duże ssaki, w tym również ludzi. W Polsce kleszcze z Azji pojawiły się ze względu na ocieplenie klimatu.

Kleszcze z Azji: jakie choroby powodują?

Kleszcze z Azji po raz pierwszy spotkano w Polsce w 1953 roku. Potem słuch o nich zaginął. Jednak od trzech lat coraz częściej pojawiają się doniesienia o kleszczach azjatyckich, m.in. w okolicach Wrocławia. Ich napływ jest spowodowany przez sprowadzane z zagranicy gryzonie.

Jakie choroby roznoszą kleszcze z Azji? W Chinach to najpopularniejszy rodzaj kleszczy. Według tamtejszych lekarzu osobniki są odpowiedzialne za gorączkę Q - ta może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu lub wątroby. Kleszcze azjatyckie przenoszą również kleszczowy tyfus syberyjski i gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską. Do tego inne niebezpieczne choroby.

Kleszcze z Afryki są już w Niemczech. Kiedy dotrą do Polski?

Okazuje się, że kleszcze z Azji to nie jedyne zagrożenie. Równie niebezpieczne są kleszcze afrykańskie. Dotąd w Polsce niespotykane, ale występują już u naszych zachodnich sąsiadów. Ich pojawienie się w naszym kraju to kwestia czasu. Dodajmy, że na ich namnażanie wpływa wciąż ocieplający się klimat.

Kleszcze afrykańskie są dużo większe, niż te znane nam w Polsce. Przenoszą groźne choroby wątroby i nerek.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Kleszcze z AZJI i AFRYKI atakują w Polsce! Przynoszą NOWE choroby, w tym tyfus i gorączkę krwotoczną