Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Komunia 2022: Rodzice biorą kredyty na wystawne przyjęcia komunijne

2022-04-28 16:05

Najwidoczniej postawa „zastaw się, a postaw się” nadal obowiązuje wśród Polaków niezależnie od poziomu inflacji. Jak wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej 64 proc. rodziców zależy, by uroczystości komunijne ich pociech miały bogatą oprawę. Od kogo Polacy pożyczą na ten cel? Informacje znajdziecie w artykule.

Pożyczka na komunię

Jak wynika z przeprowadzonego badania na organizację wymarzonego przyjęcia komunijnego bez zaciągania pożyczki, może sobie pozwolić 71 proc. rodziców, w tym niemal 30 proc. twierdzi, że pieniądze „zdecydowanie nie stanowią” w tym wypadku dla nich żadnego problemu. Natomiast 22 proc. badanych przyznaje, że „nie stać ich na bogatą imprezę”.

Polacy najwidoczniej lubią się „pokazać”, bo zaledwie 24 proc. ankietowanych nie czuje potrzeby organizowania wystawnego przyjęcia z tej okazji. Natomiast blisko co ósmy (12 proc.) podchodzi do tematu obojętnie. Zaskoczyć może fakt, że aż co czwarty ankietowany (26 proc.) jest gotów się zapożyczyć, by uroczystości komunijne ich dzieci miały bogatą oprawę.

Od kogo Polacy będą pożyczać pieniądze na ten cel? Niemal połowa (47,5 proc.) pożyczających rodziców po pieniądze uda się do banku. Natomiast co czwarty ankietowany zadłuży się u rodziny lub znajomych. Podobny odsetek skorzysta z oferty firmy pożyczkowej (22,5 proc.).

„Mimo braku środków finansowych, część Polaków nie zamierza rezygnować z wystawnego przyjęcia. Nasze badanie pokazuje, że wciąż żywe jest powiedzenie „zastaw się, a postaw się”. Przeszło co czwarty rodzic weźmie kredyt lub pożyczkę na wyprawienie imprezy komunijnej. Przy czym, znacznie częściej na takie rozwiązanie zdecydują się osoby, którym zależy na wystawnej uroczystości. W tej grupie odsetek osób, które pożyczą pieniądze, wzrasta do jednej trzeciej. Jednak przyjęcia na kredyt nie unikną też rodzice, którym na hucznym świętowaniu wcale nie zależy. W końcu tradycja zobowiązuje i choć niechętnie, to blisko co dziesiąty zaciągnie zobowiązanie na organizację komunijnego obiadu” – wskazuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Czy waszym zdaniem warto brać kredyt na komunię? Dajcie znać w sondzie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Kredyt na przyjęcie komunijne to dobry pomysł?
Źródło: Komunia 2022: Rodzice biorą kredyty na wystawne przyjęcia komunijne