Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Koniec świata wywoła Apophis? Naukowiec podał datę i miejsce uderzenia planetoidy

2022-01-20 14:17

NASA od dawna interesuje się Apophis. Planetoidą, która została odkryta 19 czerwca 2004 roku. Nazwa asteroidy pochodzi od Apophisa, demona destrukcji i symbolu ciemności w mitologii egipskiej. Czy to właśnie ta kosmiczna skała przyniesie zagładę ludzkości? Naukowcy mają podzielone zdania na ten temat.

Apophis planetoida, która uderzy w Ziemię?

Pierwotny raport NASA z 24 grudnia 2004 określał „prawdopodobieństwo” zderzenia na „około 1 do 300”. Jednak kolejne wyliczenia z 27 grudnia 2004 na podstawie 176 obserwacji tego obiektu zmieniły się dosyć mocno i „prawdopodobieństwo” zostało powiększone na 1 do 37 (2,7%). Apophis jest dużą planetoidą, a jej średnicę oszacowano na 390 m. Obecnie ma przyznany 4 stopnień w skali Torino. Oznacza to „Bliskie zbliżenie obiektu do Ziemi wymagające uwagi astronomów. Aktualne obliczenia dają szansę na kolizję, z możliwością wywołania regionalnych zniszczeń”.

NASA, uznała, że ​​Apophis jest potencjalnie niebezpieczną asteroidą znajdującą się w naszym Układzie Słonecznym. A jej kurs ciągle jest monitorowany. Najbliżej Ziemi Apophis znajdzie się w piątek 13 kwietnia 2029 roku. Minie wtedy Ziemię w odległości ok. 38 000 km. Obiekt będzie widoczny gołym okiem w Europie, Afryce i zachodniej Azji. Będzie to pierwszy tak duży obiekt w znanej historii, który minie Ziemię w tak małej odległości.

Niektórzy naukowcy jak Michael Horn uważają, że w obliczeniach nie przewidziano, że w ciągu najbliższych lat może dojść do kolizji Apophis ze skałami kosmicznymi, które mogą wpłynąć na zmianę jej trajektorii. W wywiadzie dla gazety Daily Express, naukowiec mówi, że asteroida może uderzyć w naszą planetę na obszarze między Morzem Północnym, Oceanem Atlantyckim i Morzem Czarnym, położonym między Europą Wschodnią a Azją Zachodnią. Niewątpliwie stosunkowo mała odległość, w jakiej według obliczeń NASA Apophis ominie Ziemię przejdzie do historii. Ale z drugiej strony, gdyby asteroida o masie 27 miliardów kg uderzyła w naszą planetę, mogłaby stworzyć krater o szerokości 1,6 km i głębokości 518 metrów. A jej uderzenie odpowiadałoby siłą wybuchowi 880 milionów ton TNT i nawet uderzenie w wodę miałoby odczuwalne skutki dla całej planety.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Cieszyn: Burza śnieżna w Krakowie 20.01.2022
Źródło: Koniec świata wywoła Apophis? Naukowiec podał datę i miejsce uderzenia planetoidy