Lektury na maturę 2022 - najlepsze streszczenia! Te książki warto powtórzyć

i

Autor: Pixabay

Lektury na maturę 2022 - najlepsze streszczenia! Te książki warto powtórzyć

2022-04-26 13:26

Lektury na maturze to każdego roku wielki znak zapytania i ból głowy każdego maturzysty. Co powtórzyć, gdzie szukać streszczenia, jakim motyw może się pojawić na maturze. To pytania, które zadaje sobie każdy maturzysta. Do egzaminu z języka polskiego trzeba znać parę lektur! Przedstawiany najlepsze streszczenia lektur i listę, które warto powtórzyć.

Matura 2022 z języka polskiego rozpocznie się w całej Polsce zaraz po majówce, w środę 4 maja, o godzinie 9.00. Będzie to pierwszy wśród trzech obowiązkowych egzaminów, do których przystąpią tegoroczni maturzyści. Arkusz jak co roku będzie składał się z dwóch części. W pierwszej będzie tzw. czytanie ze zrozumieniem, za które można zdobyć 20 punktów. W drugiej wypracowanie i 50 punktów do zgarnięcia. Aby zdać trzeba uzyskać 30 procent. Matura 2022 z języka polskiego zbliża się wielkimi krokami, a przez to jest coraz mniej czasu na naukę, tym bardziej na ponowne czytanie szkolnych lektur, a co więcej tych z poprzednich lat nauki, które również, niestety obowiązują. Ale na szczęście są streszczenia. Warto zapoznać się z tymi najlepszymi, które są merytorycznie przygotowane. A które to? Poniżej przedstawiamy najlepsze streszczenia do matury 2022.

Spis treści

 1. Lektury na maturę 2022 - najlepsze streszczenia!
 2. Matura 2022 z języka polskiego: te lektury warto powtórzyć

Lektury na maturę 2022 - najlepsze streszczenia!

W księgarniach można znaleźć liczne opracowania lektur szkolnych, a także takie, które przygotowują bezpośrednio do matury. Są też takie, które mamy od ręki w internecie. Wśród licznych stron ze streszczeniami lektur szkolnych, warto wybrać, te które są merytorycznie przygotowane. Do takich można zaliczyć streszczenie na stronie Kulturalna Polska, gdzie oprócz omówionej treści mamy sporo dodatkowych informacji na temat interesującej nas lektury. Podobne rozwiązanie proponuje portal Bryk. Tam również będziemy mogli przeczytać o planie wydarzeń, problematyce, czy charakterystyce bohaterów i wielu innych aspektach związanych z wybraną przez nas lekturą. Rozbudowane informacje dostaniemy także, na stronie ostatnidzwonek.pl, która oferuje liczne artykuły na temat interesującej nas książki.

Tak wrocławscy maturzyści zatańczyli poloneza na Rynku!

Matura 2022 z języka polskiego: te lektury warto powtórzyć

Obecnie w internecie możemy znaleźć równe zestawienia, które mówią o tzw. pewniakach na maturze 2022 z języka polskiego. Warto pamiętać, że pewni tego co się pojawi w arkuszu będziemy dopiero 4 maja, gdy ruszy matura. Najważniejsze lektury, o których w tym roku mówi się, że mogą znaleźć się w arkuszu maturalnych to:

 • Bogurodzica
 • Treny, Pieśni i Psalmy Jana Kochanowskiego
 • Pan Tadeusz
 • Dziady
 • Lalka
 • Potop
 • Wesele
 • Ferdydurke
 • Kordian

Wymienione lektury warto sobie przypomnieć, aby mieć pewność, że jesteśmy dobrze przygotowani do tegorocznej matury z języka polskiego.

Źródło: Lektury na maturę 2022 - najlepsze streszczenia! Te książki warto powtórzyć