Sprzęt wojskowy

i

Autor: pixabay.com Sprzęt wojskowy

Lend-Lease Act - co to jest? Ustawa z czasów II wojny światowej pomoże Ukrainie zwyciężyć?

2022-04-29 9:57

Kongres USA zdecydował o przywróceniu ustawy, którą ogłoszono przed 82 laty. Wówczas pomogła ona pokonać III Rzeszę. Czy tym razem da zwycięstwo Ukrainie? Z naszego artykułu dowiecie się, czym jest Lend-Lease Act.

Lend-Lease Act - w czwartek, 28. kwietnia Izba Reprezentantów kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki zatwierdziła projekt ustawy o przywróceniu tego programu z okresu II wojny światowej. Gdy ponad 80 lat temu wojenna pożoga trawiła Świat, to właśnie wprowadzony w 1941 roku Lend-Lease Act w dużej mierze przyczynił się do pokonania Hitlera. Dziś, w czasie walk Ukrainy z Rosją, może zaś przechylić szalę zwycięstwa na stronę narodu broniącego się przed agresją najeźdźców. Co to jest Lend-Lease Act, jakie są jego główne założenia i dlaczego może się okazać kluczowy w rosyjsko-ukraińskim konflikcie? Dowiecie się tego z dalszej części naszego artykułu.

Czytaj też: З Вами ФМ, ZWami FM. Radio dla mniejszości ukraińskiej w Polsce! Jak słuchać?

Nowe radiowozy. Policja pokazała je w Targach Kielce

Czym jest Lend-Lease Act?

Lend-Lease Act można przetłumaczyć jako umowa pożyczki-dzierżawy. Była to ustawa federalna, która weszła w życie 11 marca 1941, gdy - głównie na terenie Europy - trwały zmagania wojenne. Kraje walczące z III Rzeszą - przede wszystkim Wielka Brytania - potrzebowały od USA wsparcia w postaci broni i sprzętu. Wcześniej kupowały go za gotówkę na mocy aktu Cash and carry. Wkrótce jednak gotówki zaczęło brakować, zaś potrzeby rosły z miesiąca na miesiąc. Stany zdecydowały się wówczas na napisanie Lend-Lease Act. Dokument zezwalał prezydentowi Stanów Zjednoczonych sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności.

Lend-Lease Act pomoże Ukrainie

Przywrócenie działania Lend-Lease Act po ponad 80 latach ma na celu dopomóc Ukrainie. W obecnej sytuacji może to zdecydować o zwycięstwie broniącego się kraju. Transfer sprzętu wojskowego i innych kluczowych dostaw będzie się bowiem odbywał bez zbędnych ograniczeń i formalności, a Ukraina będzie mogła za wszystko zapłacić później. Za przyjęciem powrotu Lend-Lease Act głosowało 417 kongresmenów. Przeciw było tylko dziesięciu. Ustawa wchodzi w życie po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena.

Źródło: Lend-Lease Act - co to jest? Ustawa z czasów II wojny światowej pomoże Ukrainie zwyciężyć?