Problematyczne lampy LED. Za wyrzucenie ich do kosza grozi wysoka kara

2023-01-24 15:45 Joanna Szatecka
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Canva

Co zrobić z przepaloną żarówką LED? Okazuje się, że wiele osób popełnia duży błąd, wyrzucając je do zwykłego kosza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za niewłaściwe gospodarowanie odpadami można otrzymać wysoką karę. Gdzie wyrzucić zużyte oświetlenie LED? Podpowiadamy.

Żarówką LED to elektrośmieć

Tradycyjne żarówki wolframowe i halogenowe mogą być wyrzucane bezpośrednio do śmietnika. Problem pojawia się, kiedy chcemy wyrzucić przepalone oświetlenie typu LED. W odróżnieniu od wymienionych powyżej źródeł światła świetlówki i lampki LED nie mogą wylądować w koszu na śmieci. W przypadku oświetlenia LED, konieczne jest oddanie ich do właściwego punktu recyklingu.

Zużyte oświetlenie LED traktowane tak samo jak standardowe urządzenie elektroniczne i należy oddać je do punktu, który przyjmuje elektrośmieci. Zarówno żarówki LED i świetlówki traktowane są jako odpad niebezpieczny, przez co podlegają specjalnym zasadom utylizacji. Reguluje to ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ustawa z dnia 11 września 2015). Żarówki ledowe dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii diod elektroluminescencyjnych nie zawierają substancji niebezpiecznych, przez co nie stanowią takiego zagrożenia jak popularne świetlówki. Inaczej jest ze świetlówkami, które ze względu na zawartość szkodliwej rtęci nie mogą być wyrzucone do kosza. Wszystkie rzeczy, które kwalifikowane są jako elektrośmieci oznaczone są symbolem składającym się z przekreślonego kołowego kontenera na odpady.

Gdzie wyrzucić żarówkę LED?

Chcąc pozbyć się zużytej żarówki LED, możesz to zrobić na kilka sposobów.

  • Oto lista miejsc, do których można zanieść zużyte oświetlenie LED:

• zużyty LED można zostawić w sklepie przy zakupie nowej żarówki (sklepy mają obowiązek przyjąć taką żarówkę na tzw. wymianę niezależnie od jej marki,• oddać do PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych),• oddać do punktu zbierania elektrośmieci,• oddać podczas zbiórki sprzętu elektrycznego,• zanieść do sklepu ze sprzętem elektronicznym lub budowlanym, gdzie znajdują się pojemniki na zużyte żarówki. Sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjąć takie żarówki niezależnie od tego, czy kupujesz nową, czy nie. Wymiar zewnętrzny takiej żarówki nie może być jednak większy niż 25 cm.

Warto pamiętać, że za wyrzucanie elektrośmieci do śmietnika można dostać wysoką karę. Zgodnie z przepisami, za niewłaściwe gospodarowanie odpadami można nałożyć karę w wysokości nawet 5 tys. zł.

Instalacja świetlna na wale przeciwpowodziowym podzieliła warszawiaków. „To wygląda jak pas startowy”
Źródło: Problematyczne lampy LED. Za wyrzucenie ich do kosza grozi wysoka kara
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany