Zegar zagłady wybił ponownie w 2023 roku. Którą teraz wskazuje godzinę?

2023-01-25 12:04 Anna Maria Kurek
Zegar zagłady wybił ponownie w 2023 roku. Którą teraz wskazuje godzinę?
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wskazówki zegara zgłady ruszyły ponownie 24 stycznia. Fizycy zdecydowali się na przesunięcie ich ze względu na fakt, iż przez rosyjską inwazję na Ukrainę, ludzkość została narażona na większe ryzyko. Ile czasu pozostało nam na świecie? Którą godzinę wskazuje zegar zagłady?

Mocne słowa w Sejmie! Posłanka KO wzywa przewodniczącego do oddania pieniędzy na cel charytatywny

Zegar zagłady stworzony został przez organizację non-profit Bulletin of the Atomic Scientists na Uniwersytecie Chicago. Jego zadaniem jest zilustrować zilustrować, jak blisko końca świata znajduje się ludzkość ze względu na różne czynniki wpływające na środowisko, jak i nas samych. Jego pierwsze ustawienie miało miejsce w 1947 roku. Od tamtej pory został przesunięty do tyłu i do przodu 24-krotnie. Jaką obecnie wskazuje godzinę? 

We wtorek 24 stycznia 2023 wskazówki Zegara Zagłady znów ruszyły. Tym razem zostały ustawione w pozycji 1,5 minuty przed północą, wyznaczającą symboliczny moment końca świata.Tym samym jesteśmy o 10 sekund bliżej zagłady niż w przeciągu ostatnich trzech lat.

W 1947 roku zegar zagłady został ustawiony na siedem minut do północy. Obecnie brakuje nam już tylko 2 i 10 sekund. W tegorocznej konfiguracji wzięto pod uwagę między innymi rozwój broni jądrowej, nieustanny kryzys klimatyczny, jak również wojnę na Ukrainie. Co ciekawe, jednym z czynników były również kampanie dezinformacyjne, które mają negatywny pływ na ludzkość.

QUIZ: Rozpoznasz państwo po jego kształcie?

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Co to za państwo?
Quiz - kształty państw - Polska
Listen on Spreaker. Źródło: Zegar zagłady wybił ponownie w 2023 roku. Którą teraz wskazuje godzinę?
Nasi Partnerzy polecają