Przyszłość świata leży w rękach najmłodszych. Mogą napisać ją sami

2021-04-02 18:30 A.H
Przyszłość świata leży w rękach najmłodszych. Mogą napisać ją sami
Autor: pixabay.com

Ruszyła 5. edycja Popisz się talentem - największego w Polsce konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Do 20 kwietnia młodzi twórcy mogą przysyłać opowiadania o tym, co będzie się działo na Ziemi za 100 lat. Nagrodą dla trzydziestu najlepszych autorów będzie publikacja ich tekstów w prawdziwej książce.

Dzięki konkursowi, już 120 młodych pisarzy miało okazję poznać smak prawdziwego literackiego debiutu. Konkurs trwa nieprzerwanie od 2017 roku. Województwo dolnośląskie doczekało się w tym czasie aż 11 laureatów.

- Kochani, naprawdę warto wziąć udział w tym projekcie, ponieważ można wyzwolić swoją kreatywność, uwolnić wyobraźnię i stać się innym człowiekiem, stworzeniem, przedmiotem, postacią czy nawet myślą… a nagroda to wydana książka z własnym opowiadaniem.. No cóż, chyba nie muszę Wam mówić , że to jedna z moich ulubionych lektur na  półce z książkami. Trzymam kciuki! - mówi Julka Rosołek, jedna z laureatek konkursu z ubiegłego roku,  obecnie uczennica klasy 7 szkoły podstawowej w Świeradowie Zdroju.

W tym roku jury konkursowe zaprasza dzieci, by opisały jak będzie wyglądał świat i życie ludzi w 2121 roku. Czy zdołamy uchronić się przed katastrofą klimatyczną? Kiedy w końcu udamy się w kosmiczne podróże i na spotkania z innymi cywilizacjami? Jak rozwinie się sztuczna inteligencja? Czy dokonamy przełomowych wynalazków i znajdziemy cudowne lekarstwo na wszystkie choroby? A może nasi potomkowie będą po prostu lepsi, mądrzejsi i bardziej troskliwi? To tylko niektóre z wątków, które mogą poruszyć dzieci w nadesłanych opowiadaniach.

- Wyobraźnia to podstawowe narzędzie pracy pisarza. Ważniejsze niż pióro, kartka czy komputer. W tegorocznej edycji „Popisz się talentem” zachęcamy dzieci, by użyły  wyobraźni, aby zajrzeć w przyszłość i opowiedzieć nam co tam zobaczyły. To temat, który rozpala wyobraźnię twórców od dziesiątek lat. Poza tym rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, który nie tylko odważnie patrzył w przyszłość, ale też trafnie analizował i przewidywał to, co może się ludzkości przytrafić - komentuje pisarz Rafał Witek, autor powieści, wierszy oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży, a także juror konkursu Popisz się talentem.

Nagrodą dla 30 laureatów konkursu będzie publikacja ich tekstów w prawdziwej książce - jej premiera jak zwykle odbędzie się jesienią i będzie wsparta szeroką kampanią informacyjną.

- Jesteśmy pewni, że kreatywność dzieci, ich ciekawość i spostrzegawczość pozwolą im stworzyć wyjątkowe teksty! Gorąco zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych do ruszenia w podróży ku przyszłości. Czekamy na Wasze opowiadania! - dodaje Rafał Witek.

Opowiadania konkursowe (maksymalnie 2.800 znaków bez spacji) dzieci mogą zgłaszać (także przy pomocy rodziców) za pośrednictwem strony https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem do 20 kwietnia 2021 roku. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 1-4 oraz klas 5-8. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 25 maja, a jesienią ukaże się książka ze zwycięskimi opowiadaniami. Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na cele charytatywne.

Eska XD #019 - życie jak w serialu
Sonda
Czy kiedykolwiek dzwoniłeś pod numer alarmowy?
Źródło: Przyszłość świata leży w rękach najmłodszych. Mogą napisać ją sami
Nasi Partnerzy polecają