Wielkanocne jajka jak błogosławieństwo. Naukowcy: jajo jest najdoskonalszym wytworem natury

i

Autor: Wikimedia Commons

Żywność

Wielkanocne jajka jak błogosławieństwo. Naukowcy: "jajo jest najdoskonalszym wytworem natury"

2023-04-07 11:30

"Jajo jest najdoskonalszym wytworem natury" - tłumaczy Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przed Świętami Wielkanocnymi, które z jajkami idą w parze niemal nierozłącznie, naukowiec opowiedział o licznych walorach jaj.

Jajo jest najdoskonalszym wytworem natury; ma w sobie wszystkie substancje niezbędne do stworzenia nowego, żywego organizmu – wskazuje prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jak przekonuje, nie ma żadnych przeciwwskazań do zjadania jaj, a najzdrowsze są te na miękko.

Jajka są surowcem idealnym

Prof. Tadeusz Trziszka z UPWr, autor kilkuset prac naukowych o technologii żywności, ekspert technologii drobiu i jaj podkreśla, że nie ma w przyrodzie równie doskonałego surowca jak jajo.

„Wszystkie bioaktywne substancje niezbędne do stworzenia nowego organizmu, nowego życia i do jego ochrony są w jaju. Wystarczy 21 dni w temperaturze 39-40 st. Celsjusza, by w zapłodnionym jaju powstał nowy organizm: pisklę z układem nerwowym, krwionośnym, kostnym, immunologicznym, poruszające się i – gdy dorośnie – zdolne do rozmnażania, czyli zachowania gatunku. Fenomenem jest, że wystarczy energia cieplna, by to życie uruchomić” – tłumaczy.

Ile można zjeść jajek?

Naukowiec zapewnia, że nie ma żadnych przeciwwskazań do zjadania jaj, a wyjątkiem może być jedynie alergia na któryś ze składników. „Sam codziennie zjadam kilka jajek. Spożywanie dobrego cholesterolu z jaj ogranicza wytwarzanie złego cholesterolu przez nasz własny organizm. Zresztą w jaju cholesterol to 0,3 proc., reszta to ważne substancje bioaktywne” – przekonuje. Dodaje również, że w białku są np. substancje mające znaczenie w regulacji ciśnienia krwi, czynniki niszczące bakterie i wirusy, zwłaszcza aktywne wobec wirusa grypy. 

„Jest w jajach cystatyna, która może mieć zastosowanie m.in. w walce z chorobami otępiennymi mózgu i nowotworowymi. W żółtku są substancje, które np. w zakażeniach przewodu pokarmowego mogą zastępować terapię antybiotykową, w tym fosfolipidy, które nie występują w żadnych roślinach” – wskazuje prof. Trziszka.

Co zawiera jajko? Kalorie, witaminy, minerały

Ekspert podkreśla, że ważące 60 gram jajo kurze dostarcza nam 90 kcal energii i 25 proc. niezbędnych, doskonale zbilansowanych aminokwasów, związków mineralnych i witamin. 

„Jaja zawierają dziesiątki tysięcy składników biologicznie aktywnych. W żółtku występują właściwie wszystkie witaminy, jakie zna natura, z wyjątkiem witaminy C, co oznacza, że chociaż ważna dla zachowania odporności naszego organizmu, nie jest ona niezbędna do stworzenia życia” – zauważa.

Profesor dodaje też, że w jaju znajdziemy witaminy B12, a także A+E i kwasu foliowego. Jego zdaniem, jajka bardzo dobrze wpływają na nasze serca i mózgi.

Źródło: Wielkanocne jajka jak błogosławieństwo. Naukowcy: "jajo jest najdoskonalszym wytworem natury"