Dramat polskiej młodzieży. Coraz więcej nastolatków z objawami depresji

2021-12-15 12:42

Depresja z każdym rokiem dotyka coraz więcej osób. Niestety problem rośnie również wśród najmłodszych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Dolnośląską Szkołę Wyższą, aż 44% nastolatków zmaga się z objawami depresji. Specjaliści zgodnie domagają się realnych działań. Takich, które sprawią, że nikt, a w szczególności młody człowiek, nie poczuje się osamotniony w walce z chorobą. Pomoc już dawno powinna być w drodze.

Ogromnym wyzwaniem dla zdrowia psychicznego polskich dzieci i młodzieży okazał się lockdown. Według informacji przekazanych przez fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” aż 27% młodych ludzi doświadczyło depresji w trakcie pandemii. Co więcej, aż 9% z nich twierdzi, że nie miało do kogo zwrócić się o pomoc.

Istnieje wiele sposobów, za pomocą których można poradzić sobie z nawet radykalnie obniżonym samopoczuciem. Przy niskim nastroju wystarczy szczera rozmowa z bliskimi, czasem dodatkowa aktywność fizyczna, ale nie wolno nam zapominać, że depresja to choroba, a chorobę powinno się skonsultować z lekarzami. Warto zatem, aby każdy, niezależnie od wieku wiedział, gdzie może się zgłosić po pomoc. Poniżej kontakt do odpowiednich instytucji.

116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieżytel. 22 594 91 00 - Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresjitel. 22 484 88 01 - Antydepresyjny Telefon Zaufania

Nasz ruch!

Specjaliści są zgodni, że objawy depresji różnią się w zależności od wieku chorego. Podobnie jest jednak z jej konsekwencjami. Choroba przebyta w okresie dojrzewania lub młodszym może wyraźnie zaburzyć postrzeganie świata i mieć bardzo zły wpływ np. na późniejsze budowanie relacji czy umiejętność doświadczania szczęścia. Dobra wiadomość jest taka, że choć często zdiagnozowanie depresji u małoletnich jest trudne, to profilaktyka może się okazać bardzo skuteczna i prosta do wdrożenia. Najlepszym przykładem takich działań jest… sport.

– Przede wszystkim należy zacząć od tego, że wiek dziecięcy jest najważniejszy pod względem rozwoju w wielu aspektach. Dlatego należy zadbać, aby odbywał się prawidłowo. Niezbędna do tego jest aktywność fizyczna. Bardzo pozytywnie wpływa na rozwój podstawowych funkcji układu mięśniowo-szkieletowego, krążenia, oddechowego, a także nerwowego. Niestety ludzka psychika jest coraz mniej odporna na czynniki z zewnątrz. Dzieci natomiast chłoną wszystko, co do nich dociera, ponieważ funkcje poznawcze są w procesie kształtowania. Sport sprawia, że dziecko lepiej odnajduje się w grupie, uczy współpracy i rozwija umiejętności psychospołeczne. Za tym idzie większa pewność siebie, lepsze podejmowanie decyzji, większa kreatywność myślenia oraz komunikatywność. W dobie internetu są to niezwykle cenne zdolności, których brak mocno wpływa na zdrowie psychiczne – wskazuje Dominika Kuchta, psycholog sportu z wieloletnim doświadczeniem.

Już 20 lat temu Ralph Paffenbarger, profesor Stanford University, przeprowadził badania, których celem była ocena wpływu aktywności fizycznej na możliwość wystąpienia objawów depresji. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Nawet nieznaczne zwiększenie aktywności pozwoliło na zniwelowanie podatności na depresję u 28% badanych. Co więcej, dalsze badania eksperymentalne pozwoliły zmierzyć skuteczność wykonywania ćwiczeń aerobowych i oporowych w leczeniu objawów tej choroby. Okazało się, że przeprowadzony trening przynosi porównywalne efekty do interwencji psychoterapeutycznych. Sport zatem może okazać się prostą i efektywną bronią w walce o zdrowie najmłodszych.

– Obniżona aktywność fizyczna bardzo często prowadzi do wielu zagrożeń. W tym do różnorodnych zaburzeń psychicznych, a także stanów depresyjnych u dzieci. Najmłodsi przy braku równomiernego rozwoju nie potrafią radzić sobie z tym, co nas otacza. Wspierajmy ich wszelkimi dostępnymi środkami. Również tymi, które mogą się wydawać bardzo proste. Dbajmy o to, aby odporność psychiczna naszego dziecka rosła razem z nim – apeluje Dominika Kuchta.

Jaki sport wybrać?

W dobie pandemii często mamy ograniczone możliwości na aktywne spędzanie czasu. Na szczęście pojawia się coraz więcej kreatywnych działań, które mają rozwiązać ten problem. Jednym z nich jest „WF na Chacie”. To program społeczny, w którym sześciu sportowców znanych z pierwszych stron gazet, przybliża dzieciom tajniki swoich dyscyplin. Najmłodsi mogą poznać m.in. podstawy pływania, koszykówki i piłki nożnej, a to wszystko bez wychodzenia z domu. Wszystkie treningi są dostępne już teraz na wfnachacie.pl.

Pamiętajmy jednak, że aktywność fizyczna to nie tylko sport. Dłuższy spacer, porządki domowe czy jazda na sankach – to tylko niektóre alternatywy dla wieczorów spędzonych przed komputerem lub telewizorem. Najmłodsi często mają niesamowitą energię i wyobraźnię. Dlatego czasem wystarczy stworzyć im pole do popisu i pozwolić bawić się po swojemu. Wykonać subtelny ruch w trosce o uśmiechy naszych dzieci.

Źródło: Dramat polskiej młodzieży. Coraz więcej nastolatków z objawami depresji