"Bez gamingu nie rozwiniemy gospodarki". Gry wideo trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie

2021-04-18 19:28 BZP
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński wizytował w weekend Muzeum Narodowe w Krakowie
Autor: Bartłomiej Plewnia, Radio ESKA Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński wizytował w weekend Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie stworzy wystawę z grami komputerowymi. To jeden z elementów planowanego Muzeum Architektury i Designu, które powstanie w dawnym hotelu Cracovia. Budynek czeka przebudowa, ale wcześniej przedsmaku nowej placówki będzie można doświadczyć w Kamienicy Szołayskich.

Muzealnicy przyznają, że to zadanie niełatwe, ale konieczne, bo gaming prezentuje często wysoki poziom artystyczny. Znaczenie gier w świecie kultury ma podkreślić ekspozycja w planowanym Muzeum Architektury i Designu. Placówka zostanie utworzona w dawnym hotelu Cracovia. Wcześniej wystawa zostanie udostępniona tymczasowo w Kamienicy Szołayskich.

- Zostanie tam pokazana gra "This War of Mine" traktująca o Sarajewie w czasie wojen w Bośni. Ta gra jest o tyle cenna, że ma wymiar humanistyczny i pacyfistyczny. Takich gier nie jest wiele, dlatego ją wybraliśmy, by pokazać ją w Kamienicy Szołayskich - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski.

Muzeum Architektury i Designu w hotelu Cracovia ma być otwarte w 2026 roku. Gruntowny remont budynku ma kosztować ponad 400 milionów złotych. Resort kultury liczy na to, że środki uda się pozyskać z Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy po Pandemii.

- Prowadzimy bardzo intensywne rozmowy z Brukselą, dotyczące zaakceptowania tej naszej oferty. One są trudne i tym bardziej apeluję o zrozumienie, bo wydaje nam się, że tego rodzaju instytucja, którą chcemy zbudować w Cracovii, doskonale pasuje do kryteriów Planu Odbudowy - tłumaczy minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu wicepremier Piotr Gliński. - Bez designu, bez nowoczesnej architektury, bez gamingu, który opiera się na wzorcach estetycznych, nie będziemy mogli równie dynamicznie rozwijać gospodarki po pandemii, gdyby zabrakło tego typu instytucji - mówił w Krakowie polityk.

Wystawy designu w Kamienicy Szołayskich, które dadzą przedsmak tego, co zobaczymy w hotelu Cracovia, zostaną otwarte jesienią tego roku.

Rafał Brzozowski o występie na Eurowizji, piosence Ride i wsparciu innych artystów
Sonda
Czy tęsknisz za śniegiem i zimą?
Źródło: "Bez gamingu nie rozwiniemy gospodarki". Gry wideo trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany