Sukiennice Kraków

i

Autor: Wikimedia

Drzew na Rynku Głównym prędko nie będzie. Dlaczego?

2023-08-25 10:11

Drzewa na Rynku Głównym jednak nie pojawią się na wiosnę. Realizacja zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego wciąż odwleka się w czasie. Zostanie powołany przy Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków specjalny zespół, który zadecyduje czy drzewa w ogóle mogą zostać posadzone.

W międzyczasie urzędnicy Zarządu Zieleni Miejskiej proponują postawienie na płycie Rynku donic, co ma przekonać konserwatora do podjęcia pozytywnej decyzji. Mój projekt tego nie zakładał - odpowiada pomysłodawca projektu, Krzysztof Kwarciak.

Zieleń mobilna wygląda niestety dosyć słabo. Te drzewa szybko usychają. Nie wiem czy takie eksperymentowanie w takim miejscu jak Rynek Główny ma sens. Dodatkowo często takie rozwiązania okazują się trwałe - komentuje Krzysztof Kwarciak.

Kilkanaście donic zostanie postawionych jesienią. Będą to przede wszystkim iglaki, w tym odporna na zmianę pogody sosna czarna.  Zarząd Zieleni Miejskiej podkreśla, że to rozwiązanie tylko tymczasowe.

Zawsze zaznaczaliśmy, że te donice, które mogą pojawić się na Rynku Głównym, zostaną ustawione w miejscach, w których nie instalacji, nie budzą kontrowersji i w miejscach historycznych, w których niegdyś były. W takich miejscach one się pojawią w oczekiwaniu na decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Projekt "Drzewa na Rynku" zakładał zasadzenie 20-kilku drzew na Rynku Głównym. Koszt jego realizacji oszacowano na blisko milion złotych.

QUIZ PRL: Niezapomniane polskie jednoślady PRL. Łza kręci się w oku…

Pytanie 1 z 10
1. Pierwsze powojenne polskie motocykle produkowane w oparciu o konstrukcje modeli sprzed 1939 roku to:
QUIZ PRL: Niezapomniane polskie jednoślady PRL. Łza kręci się w oku...
Ochroniarz gwiazd i polityków zdradza sekrety swojej pracy
Źródło: Drzew na Rynku Głównym prędko nie będzie. Dlaczego?