Igrzyska w Krakowie jak w Londynie i w Tokio? Wiemy, ile będą kosztowały ceremonie otwarcia i zamknięcia IE 2023

Igrzyska w Krakowie jak w Londynie i w Tokio? Wiemy, ile będą kosztowały ceremonie otwarcia i zamknięcia IE 2023
Autor: Archetus/Zarząd Infrastruktury Sportowej

Wiemy już, jak zgodnie z założeniami będą wyglądały ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Krakowie. Na Stadionie Miejskim zobaczymy m.in. rzeźbę Smoka Wawelskiego, tradycje związane z Małopolską, a nawet… Mikołaja Kopernika. Ile będzie kosztowała organizacja ceremonii? Sprawdźcie w naszym materiale.

Igrzyska europejskie 2023 w Krakowie. Ceremonia otwarcia i zamknięcia za 25 mln złotych

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 zbliżają się coraz większymi krokami. Ceremonię otwarcia imprezy zaplanowano na 21 czerwca, a ceremonię zakończenia na 2 lipca. Spółka Igrzyska Europejskie 2023 ogłosiła właśnie przetarg na organizację obu ceremonii, które odbędą się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana.

- Główną referencją dla organizacji Ceremonii Otwarcia i Ceremonii Zamknięcia powinna być realizacja Ceremonii Otwarcia i Ceremonii Zamknięcia letnich Igrzysk Europejskich w Londynie w 2012 roku i w Tokio w 2021 roku, odpowiednio dostosowana do skali wydarzenia jakim są Igrzyska Europejskie oraz możliwości organizacyjnych Stadionu Miejskiego w Krakowie – czytamy w koncepcji.

Według założeń ceremonie powinny mieć spójny charakter, a dominować mają elementy artystyczne i promocyjne. Na stadionie wykorzystane zostaną nowe technologie, przy pomocy których zaprezentowany zostanie cały region wraz z jego kulturą, historią i tradycją.

Zobaczymy m.in. Małopolskę z lotu ptaka, ujęcia ze stref kibica w miastach partnerskich, rzeźbę Smoka Wawelskiego, oficjalne maskotki czy sztafetę ze zniczem.

Ceremonia otwarcia ma być także okazją do poznania osiągnięć wybitnych Polaków, takich jak Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy Wisława Szymborska. Poznamy także ikony polskiego sportu, m.in. Adama Małysza, Roberta Lewandowskiego czy Irenę Szewińską.

Szacunkowy koszt realizacji ceremonii otwarcia ma wynieść 15 mln złotych, a ceremonii zamknięcia – 10 mln. Łącznie na obie uroczystości mają kosztować około 25 mln złotych.

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie. Kiedy się odbędą? Co już wiemy?

Zgodnie z założeniami Igrzyska Europejskie 2023 potrwają od 21 czerwca do 2 lipca. Zawody odbędą się w Krakowie, Krzeszowicach, Chorzowie, Krynicy-Zdroju, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Rzeszowie, Tarnowie oraz w Zakopanem i Nowym Targu. Kibice będą mogli obejrzeć zmagania sportowców w 28 dyscyplinach, m.in. w boksie, szermierce, rugby, kolarstwie górskim, skokach narciarskich czy taekwondo.

Masowa wycinka drzew na szczecińskich Pomorzanach

QUIZ. "Zjedz mięso, zostaw......" Dokończ powiedzonka

Pytanie 1 z 13
Nie siadaj na rogu stołu, bo zostaniesz ...
Źródło: Kopernik, Małysz i Smok Wawelski na Igrzyskach Europejskich w Krakowie. Będzie wielkie show za 25 mln złotych!
Nasi Partnerzy polecają