koronawirus Kraków i Małopolska

i

Autor: Pixaby

Koronawirus Kraków i Małopolska: coraz poważniejsza sytuacja. Zapełniają się łóżka, na ulice wyjadą dodatkowe karetki

2021-11-19 11:20

Coraz poważniejsza sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Krakowie i w Małopolsce. Zajętych jest już 72 proc. łóżek covidowych. Wojewoda Małopolski zapowiedział, że do pacjentów będą wysyłane dodatkowe karetki. W Krakowie uruchomione zostanie też izolatorium.

Koronawirus Kraków i Małopolska dane 19.11.2021

Według raportu ministerstwa zdrowia w piątek, 19 listopada w Małopolsce odnotowano 1783 zakażenia koronawirusem. Zmarły 44 osoby: 23 wyłącznie z powodu COVID-19, a 21 ze względu na współistnienie koronawirusa i innych chorób. Najwięcej zakażeń mamy w Krakowie - 614, powiecie krakowskim - 145, powiecie wielickim - 95 oraz w Tarnowie - 88.

Remont krakowskich tramwajów

Koronawirus Kraków: ile jest zajętych łóżek?

W czwartek, 19 listopada w Krakowie zajętych było 72 proc. łóżek covidowych (463 z 639). Spośród 64 respiratorów w użyciu było 45. W pełni zaszczepionych jest 66 proc. mieszkańców, czyli około 510 tys. osób. Plany, zaprezentowane przez urząd wojewódzki, zakładają, że 26 listopada liczba łóżek w Małopolsce wzrośnie o 39 proc., tj. będą dostępne 2 277 miejsca, w tym 184 łóżka respiratorowe. Dla dzieci przewidziano 86 łóżek.

Koronawirus Kraków: w mieście powstanie izolatorium. Do pacjentów wyjadą dodatkowe karetki

Na terenie województwa małopolskiego pojawi się 16 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego. Dziewięć nowych karetek pojawi się w regionie karpackim: Tarnowie, Lisiej Górze, Brzesku, Bochni, Dąbrowie Tarnowskiej, Mszanie Dolnej, Bieczu, Rytrze oraz Korzennej. Dwa zespoły będą pracować w trybie 24-godzinnym, trzy w 12-godzinnym, cztery w 8-godzinnym.

Pozostałe siedem dodatkowych zespołów będzie kursować w Krakowskim Rejonie Operacyjnym. Stacjonować będą w Krakowie przy ul. Łazarza oraz na os. Złotej Jesieni, w Myślenicach, Chrzanowie, Nowym Targu, Zakopanem i Niepołomicach.

W Krakowie zostanie też otwarte izolatorium. Zostaną tam umieszczeni pacjenci zakażeni COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji. Izolatorium znajdzie się w Premier Kraków Hotel 2 przy ul. Opolskiej. Udostępnionych zostanie tam 50 pokoi. Izolatorium rozpocznie działanie 22 listopada. Będzie prowadzone przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Źródło: Koronawirus Kraków i Małopolska: coraz poważniejsza sytuacja. Zapełniają się łóżka, na ulice wyjadą dodatkowe karetki