Kraków testuje najmłodszych uczniów na obecność przeciwciał koronawirusa

2021-04-28 16:02 KK nm
Test na koronawirusa
Autor: Pixabay Test na koronawirusa

Rozpoczęły się badania przesiewowe krakowskich uczniów na obecność przeciwciał koronawirusa. Pilotaż obejmie grupę uczniów z klas 1-3 i starsze roczniki z placówek specjalnych, w których pomimo pandemii zajęcia odbywają się stacjonarnie.

Badania są dobrowolne i za zgodą rodziców. Magistrat miał plan, by testy przeprowadzić w marcu, jednak szyki urzędników pokrzyżował wprowadzony z dnia na dzień lockdown. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o testach przesiewowych dla krakowskich uczniów:

To projekt zainicjowany na wniosek rodziców. Gdyby nie twardy lockdown i zamknięcie szkół bylibyśmy już po badaniach. Teraz wracamy z tym projektem i już dziś w jednej ze szkół odbędą się pierwsze badania. Po weekendzie majowym dołączy kolejnych sześć szkół. W sumie przebadamy 600 uczniów - mówi Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. 

Nasz krakowski reporter sprawdził, jak przebiegają badania w Zespole Szkół i Placówek Specjalnych, który jako pierwsza z krakowskich szkół przystąpiła do programu. 

Wszystko poszło bez problemów, nic nie bolało, polecam, warto się przetestować i sprawdzić. Ja się boję Igieł, więc to dla mnie stres. My testów nie robiliśmy sami, bo to trochę kosztuje, więc jeśli jest możliwość, to chcę sprawdzić, czy przechodził, czy nie - mówili uczniowie i rodzice. 

Urzędnicy nie wykluczają rozszerzenia programu na starsze roczniki, gdy te powrócą do zajęć stacjonarnych. 

Restauratorzy otworzą ogródki

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Źródło: Kraków testuje najmłodszych uczniów na obecność przeciwciał koronawirusa
Nasi Partnerzy polecają