MCK

i

Autor: MCK

"Niechciana stołeczność" otworzy nowy rok w MCK

2022-02-03 19:27

Wystawa poświęcona architekturze Krakowa w czasach okupacji niemieckiej, zainauguruje sezon wiosenny w Międzynarodowym Centrum Kultury. W tym roku instytucja obchodzi 31-lecie obecności na kulturalnej mapie Krakowa. Tematyka dziedzictwa Trzeciej Rzeszy w Krakowie to jeden z trzech filarów programu MCK na 2022 rok.

Ekspozycja będzie zwieńczeniem wieloletnich badań nad dziedzictwem, jakie Trzecia Rzesza pozostawiła w Krakowie.

Te zmiany, które wtedy zaszły, weszły w Krajobrazowy kulturowy miasta, stały się w zasadzie niedostrzegalne. I nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zawdzięczamy - myślę, że mogę użyć tego sformułowania - temu okresowi. I to zarówno w kontekście negatywnym, jak i pozytywnym - mówi Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy poświęconej dziedzictwu kulturowemu Gruzji. Ekspozycja „Dusza Gruzji” przybliży sylwetkę jednego z najważniejszych gruzińskich artystów, awangardzisty Nika Pirosmaniego. 

Top artysta uznany na świecie. 50 lat temu pokazywany był w Polsce. taki jego pochód na karty historii sztuki wiódł między innymi przez Warszawę. Przez wystawę w Muzeum Narodowym. I po tych 50 latach chcemy przyjrzeć się Pirosmaniemu na nowo i wejrzeć za jego pośrednictwem w dusze Gruzji - wyjaśnia Łukasz Galusek, wicedyrektor MCK.

Pod koniec roku, sale MCK zdominuje z kolei sztuka romska. Zdaniem Agaty Wąsowskiej-Pawlik Romowie są szalenie istotnym komponentem kultury Europy Środkowo-Wschodniej. 

Ten komponent jest mało widoczny, ale jednocześnie Romowie są w pewnym sensie takim krwiobiegiem Europy Środkowo-Wschodniej, są obecni w bardzo wielu krajach naszego regionu i stąd nie tylko wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas, ale też "Herito", które chcemy poświęcić współczesnej kulturze romskiej - zapowiada. 

A szczegółowe plany Międzynarodowego Centrum Kultury na 2022 rok dostępne są na stronie internetowej jednostki. 

Cykoria - przysmak i lekarstwo w jednym. Dlaczego warto jeść cykorię?

Quiz. Czwartkowy test z geografii. Ekstremalnie trudny sprawdzian ze stolic. Nawet 7/15 będzie sukcesem!

Pytanie 1 z 15
Stolicą Kanady jest:
Źródło: "Niechciana stołeczność" otworzy nowy rok w MCK