Ekspozycja będzie zwieńczeniem wieloletnich badań nad dziedzictwem, jakie Trzecia Rzesza pozostawiła w Krakowie.
Te zmiany, które wtedy zaszły, weszły w Krajobrazowy kulturowy miasta, stały się w zasadzie niedostrzegalne. I nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zawdzięczamy - myślę, że mogę użyć tego sformułowania - temu okresowi. I to zarówno w kontekście negatywnym, jak i pozytywnym - mówi Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.
Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy poświęconej dziedzictwu kulturowemu Gruzji. Ekspozycja „Dusza Gruzji” przybliży sylwetkę jednego z najważniejszych gruzińskich artystów, awangardzisty Nika Pirosmaniego.
Top artysta uznany na świecie. 50 lat temu pokazywany był w Polsce. taki jego pochód na karty historii sztuki wiódł między innymi przez Warszawę. Przez wystawę w Muzeum Narodowym. I po tych 50 latach chcemy przyjrzeć się Pirosmaniemu na nowo i wejrzeć za jego pośrednictwem w dusze Gruzji - wyjaśnia Łukasz Galusek, wicedyrektor MCK.
Pod koniec roku, sale MCK zdominuje z kolei sztuka romska. Zdaniem Agaty Wąsowskiej-Pawlik Romowie są szalenie istotnym komponentem kultury Europy Środkowo-Wschodniej.
Ten komponent jest mało widoczny, ale jednocześnie Romowie są w pewnym sensie takim krwiobiegiem Europy Środkowo-Wschodniej, są obecni w bardzo wielu krajach naszego regionu i stąd nie tylko wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas, ale też "Herito", które chcemy poświęcić współczesnej kulturze romskiej - zapowiada.
A szczegółowe plany Międzynarodowego Centrum Kultury na 2022 rok dostępne są na stronie internetowej jednostki.