Nowa Huta

i

Autor: Kuba Kusy

Nowa Huta bez szpetnych reklam i szyldów. Park kulturowy zaczął działać?

2021-05-31 16:01

Od soboty - 29 maja - obowiązują uchwalone w ubiegłym roku przepisy o parku kulturowym w Nowej Hucie. Mają one uporządkować przestrzeń i poprawić często kulejącą estetykę dzielnicy. Regulują, jak powinny wyglądać witryny sklepów, szyldy reklamowe czy iluminacje.

Mieszkańcy najstarszej części dzielnicy zwracają uwagę, że zmiany są już widoczne, przyznają, że zmiany są potrzebne i powinny nastąpić dużo szybciej.

Powoli zaczyna nam się wszystko ujednolicać, chociażby te witryny, które widzimy dookoła. Mogłoby być dużo fajniej i estetyczniej, jednak według mnie jest jeszcze dużo do zrobienia. Widzę dużą różnicę, przykładowo witryny nie są już całe oklejone - mówią. 

Dlaczego warto jeść orzechy?

Zdaniem Kuby Pogorzelskiego z inicjatywy ŁADny Kraków, znaczna część przedsiębiorców dostosowała się do nowych przepisów. 

Według nas bardzo wielu przedsiębiorców dostosowało się do nowych przepisów. Według naszych szacunków nawet 50 podmiotów gospodarczych. Można przejść się po pl. Centralnym czy al. Solidarności, żeby zobaczyć, że z witryn znikają nadmiarowe szyldy, a przede wszystkim zmora Nowej Huty, czyli witryny wyklejone folią - stwierdza. 

Przedsiębiorcy mieli sześć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów. Marek Anioł, rzecznik krakowskiej Straży Miejskiej zapowiada, że strażnicy będą sprawdzali przestrzeganie nowych zapisów, jednak kontrole na razie nie będą kończyły się mandatami.

Będziemy kontrolować obszar Nowej Huty, bo to nasze zadanie i obowiązek, ale tam, gdzie będą jeszcze problemy, a mamy świadomość, że one występują, to tam strażnicy będą rozmawiać i wspierać przedsiębiorców - zapowiada.

Gosia Szymczyk-Karnasiewicz, nowohucka aktywistka zaangażowana w walkę z chaosem przestrzennym przyznaje, że pomoc urzędników jest potrzebna, bo wielu przedsiębiorców wciąż jest zdezorientowanych. Podkreśla jednocześnie, że konieczna jest też zmiana mentalności.

Przedsiębiorcy chcieliby, żeby w ich konkretnym przypadku przyszedł urzędnik i powiedział, co trzeba zrobić. Jest tego dużo i to może wydawać się trudne. Ale z drugiej strony od przedsiębiorców musi być też gotowość na zmiany, której nie widzę. Jest takie przyzwyczajenie, że robiłem coś przez 20 czy 30 lat - mówi. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o tym, co zmieniło się po wprowadzeniu parku kulturowego w Nowej Hucie:

Informacje na temat funkcjonowania parku kulturowego są dostępne na stronie internetowej urzędu miasta, a także na facebookowym profilu "Parki kulturowe w Krakowie”.

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?
Źródło: Nowa Huta bez szpetnych reklam i szyldów. Park kulturowy zaczął działać?