Odszkodowania za zapadnięte groby na cmentarzu w Trzebini jednak będą wypłacane? Nowe stanowisko SRK

i

Autor: Zdj. Łukasz Michalik Odszkodowania za zapadnięte groby na cmentarzu w Trzebini jednak będą wypłacane? Nowe stanowisko SRK

Wiadomości z regionu

Odszkodowania za zapadnięte groby na cmentarzu w Trzebini jednak będą wypłacane? Nowe stanowisko SRK

2023-03-29 14:15

Marek Pieszczek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń w wywiadzie dla TVN24 powiedział, że z uwagi na samowolę budowlaną cmentarza w Trzebini osoby, które straciły groby bliskich w zapadlisku z 20 września 2022 roku nie dostaną odszkodowań. Pochłonęło ono ponad 40 grobów. By to zweryfikować skontaktowaliśmy się z rzecznikiem SRK, który… odwołał tę informację i oznajmił, jakie jest najnowsze oświadczenie całego zarządu SRK.

Trzebinia. Co z odszkodowaniami dla tych, którzy stracili groby bliskich w zapadlisku na cmentarzu przy ul. Jana Pawła II?

SRK wycofuje się ze słów prezesa, jakoby odszkodowań mieli nie dostać rodziny tych, których groby wpadły do zapadliska na cmentarzu parafialnym Parafii Niepokalanego Serca NMP w Trzebini Sierszy przy ul. Jana Pawła II. To tam powstał lej, który 20 września 2022 roku pochłonął ponad 40 grobów. Marek Pieszczek, prezes SRK stwierdził wcześniej, że spółka nie ponosi odpowiedzialności za zaistniałą szkodę z uwagi na samowolę budowlaną. Teraz SRK wystosowała oświadczenie, w którym mowa jest o „nieporozumieniu i złej interpretacji słów, które zostały podane do publicznej wiadomości”.

- Informujemy, że wskutek nieporozumienia i złej interpretacji zostały podane do publicznej wiadomości błędne informacje dotyczące braku odszkodowań dla osób, których groby bliskich uległy zniszczeniu w wyniku powstania zapadliska z 20 września 2022 roku. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. informuje, że nie uchyla się od odpowiedzialności za wypłatę odszkodowań w związku z powstałymi szkodami – napisał zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń w środę, 29 marca 2023 roku.

Rzecznik prasowy SRK, Mariusz Tomalik powiedział w rozmowie z nami, że trwa analiza prawna i na ten moment nie ma jasno płynących wniosków, że cmentarz jest samowolą budowlaną. Poinformował też, że do tej pory do SRK wpłynęły łącznie 23 wnioski o odszkodowanie za zniszczenia grobów w wyniku zapadliska na cmentarzu. Zapytaliśmy, kiedy odszkodowania będą wypłacane.

- Wnioski są już procedowane, ale o jakimś terminie granicznym na razie nie możemy mówić. Musi to zostać zweryfikowane. Będą decyzje, natomiast nie ma mowy o konkretnych termiach. Natomiast jasno powiem: nie uchylamy się, wydaliśmy jasne oświadczenie podpisane przez cały zarząd SRK - powiedział nam Mariusz Tomalik. 

Oświadczenie SRK dotyczące odszkodowań za zniszczenia grobów w wyniku zapadliska na cmentarzu w Trzebini

i

Autor: Spółka Restrukturyzacji Kopalń Oświadczenie SRK dotyczące odszkodowań za zniszczenia grobów w wyniku zapadliska na cmentarzu w Trzebini
Express Biedrzyckiej - Marcin KIERWIŃSKI

QUIZ PRL: Kultowe gry i zabawy! Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 10
Gra w pudełku, które wyglądało (i działało) jak długie pudełko zapałek:
Źródło: Odszkodowania za zapadnięte groby na cmentarzu w Trzebini jednak będą wypłacane? Nowe stanowisko SRK