Rada MIasta Krakowa

i

Autor: RMK

Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko Honorowymi Obywatelami Krakowa?

2021-05-21 16:19

Tej jesieni Oldze Tokarczuk i Andrzejowi Mleczce zostaną przyznane tytuły Honorowych Obywateli Krakowa. Projekty uchwał w sprawie uhonorowania tych wybitnych postaci świata kultury przygotował Przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec.

Komisja Główna Rady Miasta, większością głosów przyjęła rekomendacje Dominika Jaśkowca, nie brakowało jednak głosów, że związki pisarki z Krakowem są zbyt luźne.

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Krakowa Oldze Tokarczuk i Andrzejowi Mleczce:

Mamy decyzję Komisji Głównej,  mamy zgody zainteresowanych, teraz będą uchwały RMK, to są już uchwały formalne, bo Komisja składa się z przedstawicieli wszystkich klubów, więc mniej więcej wiemy, jak to się kształtuje arytmetycznie, więc formalnie będzie to nadane przez Radę i myślę, że we wrześniu, na nadzwyczajnych sesjach te tytuły zostaną wręczone - zapowiada Dominik Jaśkowiec. 

Andrzej Mleczko żartobliwie przyznaje, że decyzja rady jest jak najbardziej słuszna. 

Fakt, że moja galeria funkcjonuje już prawie 40 lat, jest chyba wystarczającym dowodem na to, że - jak mówiła klasyczką - to mi się po prostu należało - stwierdza. 

Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego odpiera zarzuty krytyków, mówiących, że noblistki nie łączą z Krakowem żadne związki.

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że związki Olgi Tokarczuk z Krakowem są bardzo mocne, a tym najważniejszym ogniwem jest właśnie Wydawnictwo Literackie, bo to z WŁ pisarka związana jest już 20 lat, to tu zostały wydane jej najważniejsze dzieła - zapewnia. 

Olga Tokarczuk będzie trzecią polską noblistką, której przyznano tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. Przed nią został nadany Czesławowi Miłoszowi i Wisławie Szymborskiej.

NASA wyprodukowała tlen na Marsie | ESKA XD - Mobmania #23
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?
Źródło: Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko Honorowymi Obywatelami Krakowa?