Tatry

i

Autor: Pixaby Tatry

Szlak do Morskiego Oka ponownie otwarty. Lawinowa "dwójka" w Tatrach

2022-02-15 9:59

Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy, od wtorku, 15 lutego ponownie otwarty zostanie szlak z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. W Tatrach obowiązuje obecnie drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Przypomnijmy, szlak do Morskiego Oka został zamknięty na początku lutego. Dotyczyło to też drogi do Doliny Pięciu Stawów Polski, Doliny Roztoki oraz niebieskiego odcinka szlaku z Palenicy Białczańskiej do Rusinowej Polany. Szlaki zamknięte zostały przez wysokie zagrożenie lawinowe w Tatrach. Po polskiej stronie był to trzeci stopień. Po słowackiej czwarty.

Ratusz w Nowym Sączu do remontu

Po ostatnim weekendzie warunki zaczęły się poprawiać. Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenie lawinowego. We wtorek TPN otworzył szlak z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.

Jednak jak czytamy w komunikacie, zmiany nie oznaczają, że w Tatrach jest bezpiecznie. Jak podkreśla TPN, przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego zdarza się najwięcej wypadków.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, śnieg jest twardy, w wielu miejscach występują oblodzenia i jest bardzo ślisko - czytamy w komunikacie.

Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy. Miejscami szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu, który jest z reguły bardzo twardy i zmrożony - w miejscach nasłonecznionych, po południu robi się grząski, mokry i przepadający. Powyżej górnej granicy lasu, szlaki są miejscami nieprzetarte i nie widać ich przebiegu. Dodatkowym utrudnieniem jest wzmagający się silny wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - podaje TPN.

Pogoda na wiosnę 2022. IMGW wydał prognozę na najbliższe miesiące. Kwiecień nas zaskoczy!

Źródło: Szlak do Morskiego Oka ponownie otwarty. Lawinowa "dwójka" w Tatrach