Teatr Słowackiego w Krakowie

i

Autor: Klaudia Bobela Opuszczanie żyrandola i wyprzedaż magazynów teatralnych w krakowskim teatrze

Wydarzenia

Teatr Słowackiego będzie wyprzedawać swoje skarby. Dodatkowo już w ten weekend opuszczenie słynnego żyrandola

2023-09-21 15:38

W sobotę, 23 września o godz. 11.00 w Teatrze Słowackiego nastąpi niezwykłe wydarzenie. Chodzi o opuszczenie żyrandola nad widownią Dużej Sceny, który 124 ma aż żarówki, 3,5 metra średnicy, a waży prawie... 800 kg. To niecodzienne widowisko związane jest także z gratką nie tylko dla teatromanów: wyprzedażą teatralnych kostiumów, rekwizytów i elementów scenografii. Takie okazje nie zdarzają się często.

Kto chętny na kostium Hamleta lub Konrada? A może na elementy scenografii teatralnych?

Teatralna wyprzedaż jest nie lada gratką dla tych, którzy lubią niebanalne przedmioty z duszą lub kolekcjonują oryginalne stroje. Taka okazja będzie już w tę sobotę, 23 września od godz. 11.00 do 13.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, w budynku głównym na Pl. Św. Ducha 1. Na wyprzedaż trafią kostiumy, rekwizyty lub elementy scenografii z wycofanych z repertuaru spektakli. Teatr zastrzega, że niektóre mogą być uszkodzone, lecz z pewnością niejedna osoba znajdzie tam coś dla siebie.

Niezwykły spektakl, a w roli głównej... historyczny żyrandol

Opuszczanie żyrandola również odbędzie się 23 września o godz. 11.00. Z uwagi na jego ciężar cały proces trwa dwie godziny. Podnoszenie go trwa natomiast cztery.

- Odbędzie się to w niecodziennej oprawie – w scenografii „Dziadów”, gdzie znaczna część foteli jest usunięta, co pozwoli żyrandolowi spocząć na złotej podłodze, na której toczy się scena balu u Senatora w historycznym już spektaklu Mai Kleczewskiej. To pozwoli uczestnikom zobaczyć żyrandol jeszcze bliżej niż było to możliwe dotychczas, a scenografia będzie niepowtarzalnym tłem zdjęć, które mogą stać się piękną pamiątką - informuje Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Ściana Płaczu, domofon poezji, rytualna rzeźnia. O tych miejscach w Krakowie nie miałeś pojęcia! [GALERIA]

Spłonęli w aucie, bo staranował ich pirat z BMW
Źródło: Teatr Słowackiego będzie wyprzedawać swoje skarby. Dodatkowo już w ten weekend opuszczenie słynnego żyrandola