Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Warunki są bardzo ciężkie

2021-02-18 14:00 nm
Tatry
Autor: Pixaby Słowacka część Tatr zamknięta na zimę

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. TOPR apeluje, by poważnie rozważać wyjścia w góry. Wędrówki zalecane są bowiem tylko dla osób, które mają duże doświadczenie we wspinaczce.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Warunki są fatalne!

W Tatrach panują bardzo trudne warunki. Szlaki turystyczne przykryte są śniegiem, ale pod nim zalega lód. Jest więc bardzo ślisko. Temperatura waha się w okolicach zera. Występują też gęste mgły. W weekend szykuje się za to ocieplenie.

Mamy niski pułap chmur, a to ogranicza widzialność oraz utrudnia orientację w terenie - mówi Ania Zwijacz-Kozica z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Szok! Wandale zdewastowali ogródek piwny. Urządzili sobie dziką imprezę [WIDEO]

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. (...) Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. - czytamy w ostrzeżeniu.

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Nasi Partnerzy polecają