Tunele Trasy Łagiewnickiej do remontu. Kierowców i pasażerów czekają zmiany

i

Autor: Wikimedia Commons

Tunele Trasy Łagiewnickiej do remontu. Kierowców i pasażerów czekają zmiany

2023-03-21 16:09

Krakowski magistrat poinformował o pracach remontowych, jakie odbędą się w tunelu Trasy Łagiewnickiej. Ma to związek z przeciekami zaobserwowanymi w tunelach, o których informowaliśmy w lutym bieżącego roku. Wobec prac kierowców i pasażerów MPK czekają zmiany w organizacji ruchu. Jak będą wyglądały?

Tunele przeciekają. Będą zmiany w organizacji ruchu

O sprawie przeciekających tuneli na Trasie Łagiewnickiej informowaliśmy jeszcze w lutym. Wówczas magistrat zapowiedział prace remontowe w ramach gwarancji. Co ciekawe, wady zaobserwowano już w październiku zeszłego roku.

Dlaczego tunele przeciekają?

Przypomnijmy, że część tuneli ze względu na ograniczone możliwości terenowe i lokalizację tuneli w obszarach o intensywnej zabudowie tunele realizowane były z pominięciem wykopów szerokoprzestrzennych w technologii ścian szczelinowych wykonywanych w gruncie silnie nawodnionym. Wykonanie ścian żelbetowych w tej technologii oraz w warunkach gruntów o dużym zróżnicowaniu plastycznym poniżej zwierciadła wód gruntowych obarczone jest ryzykiem występowania na późniejszym etapie eksploatacji sączenia się wody przez ściany, które pojawiają się w miarę zmiany poziomu zwierciadła wód gruntowych na zewnątrz tunelu – informował urząd.

Prace gwarancyjne rozpoczęły się w nocy, z wtorku na środę 21 i 22 marca i potrwają do nocy z piątku na sobotę – 24 i 25 marca. Działania będą prowadzone w tunelu na odcinku między przystankami „Krokusowa” i „Łagiewniki SKA”, w kierunku ul. Zakopiańskiej. W tym czasie wspomniany fragment będzie zamknięty dla ruchu.

Linia nr 608 będzie kursować w następujący sposób:

  • w kierunku „Pod Fortem” po stałej trasie (bez zmian)
  • w kierunku „Czyżyny Dworzec” po trasie czasowo zmienionej: „Pod Fortem” – … – skrzyżowanie ul. Kobierzyńskiej i Trasy Łagiewnickiej – Kobierzyńska – Grota-Roweckiego – Brożka – Wadowicka – … – „Czyżyny Dworzec”
  • zamiast przystanku „Rostworowskiego 05” linia będzie obsługiwać przystanek „Rostworowskiego 02” (na ul. Kobierzyńskiej, w kierunku ul. Grota-Roweckiego)
  • przystanki: „Krokusowa 01” i „Łagiewniki SKA 04” pozostaną bez obsługi
  • na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać istniejące przystanki: „Grota-Roweckiego 05”, „Lipińskiego 03” i „Borsucza 04”.

Rozkład jazdy nie zostanie zmieniony. Dodatkowo od nocy z piątku na sobotę 24 i 25 marca zostaną uruchomione dodatkowe przystanki dla linii 915.

  • w kierunku Świątnik Górnych: „Łagiewniki 11” (przystanek przelotowy na ul. Zakopiańskiej) oraz „Łagiewniki SKA 09”
  • w kierunku Łagiewnik: „Łagiewniki SKA 04”.

W związku z dodatkowymi miejscami zatrzymania odjazd z przystanków na odcinku „Borek Fałęcki” – „Świątniki Górne Urząd Miasta i Gminy” (w kierunku Świątnik Górnych) oraz ze wszystkich przystanków w kierunku Krakowa będzie realizowany dwie minuty później – dodaje magistrat.

Artur Szpilka o walce z Mariuszem Pudzianowskim: Będę gotowy na każdą wersję Pudziana! [KOLOSEUM]

QUIZ. Najważniejsze bitwy w dziejach świata. Pytamy tylko o to, kto z kim walczył! Łatwe?

Pytanie 1 z 13
Na start coś banalnego. W 1683 roku w bitwie pod Wiedniem polska armia dowodzona przez Jana III Sobieskiego walczyła z...
Źródło: Tunele Trasy Łagiewnickiej do remontu. Kierowców i pasażerów czekają zmiany