Pl. Marii Magdaleny

i

Autor: Kuba Kusy

Zielona rewolucja na pl. Marii Magdaleny

2021-10-14 15:55

W przyszłym roku ze skweru zniknie budzący kontrowersje pomnik ks. Piotra Skargi, dłuta Czesława Dźwigają. Co więcej miasto zerwie część bruku, posadzi tam drzewo i wysieje trawę.

Dariusz Nowak, rzecznik magistratu wyjaśnia, że zieleń pojawi się na placu, bo służby konserwatorskie zmieniły w ostatnim czasie podejście do zagospodarowywania podobnych przestrzeni.  

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o zielonej rewolucji na pl. Marii Magdaleny:

Służby konserwatorskie i to na najwyższym szczeblu mają już inną filozofię zagospodarowywania tego typu placów, odchodzimy od betonu i mają to być tereny zielone - mówi. 

Przypomnijmy, we wrześniu Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków wydała zalecenie, by podlegający jej konserwatorzy nie wydawali zgód na realizację inwestycji wiążących się z wycinkami drzew i zalewaniem betonem przestrzeni ogólnodostępnych na zabytkowych obszarach.

Z takiego kroku miejskich urzędników cieszy siłę Łukasz Maślona, radny i miejski aktywista. 

Tego od dawna oczekiwali mieszkańcy, sam dwukrotnie składałem w tej sprawie poprawki do budżetu, były dwa, odrzucone przez miasto projekty do Budżetu Obywatelskiego. Można powiedzieć, że kropla drąży skałę, albo kropla drąży beton i w końcu uda się zmienić ten plac - mówi. 

Urząd miasta rozmawia już z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego nad przeniesieniem monumentu Piotra Skargi na dziedziniec Collegium Broscianum. W 2001 r. pomnik Piotra Skargi zwyciężył w plebiscycie Archi-Szopa dla najgorszej budowli Krakowa.

Małopolska. Policja rozbiła szajkę złodziei luksusowych samochodów

Quiz. Jesienne zwyczaje, które mało kto pamięta

Pytanie 1 z 10
Jak celebrowano dawniej "Dokopiny", czyli święto zakończenia kopania ziemniaków?
Źródło: Zielona rewolucja na pl. Marii Magdaleny