Placówka wyposażona została w nowoczesny sprzęt do tego rodzaju operacji. Lekarze przeprowadzili już pierwszą onkologiczną operację wideoskopową.
- Pacjent jest w bardzo dobrym stanie - mówi dr Jan Morawiec. – To był chory z nowotworem jelita grubego. Fragment jelita trzeba było usunąć.
Dlaczego tak ważne jest, by operacje wykonywane było laparoskopowo? - tłumaczy dr Mateusz Jęckowski. – Przede wszystkim chodzi o komfort pacjenta. Pacjent po zabiegu laparoskopowym szybciej wstaje, szybciej może wyjść do domu.
Rozwój chirurgii łączy się z coraz mniejszą inwazyjnością zabiegów - dodaje dr Michał Lewandowicz. – Ma to szczególne znaczenie u pacjentów onkologicznych. Mała inwazyjność zabiegów pozwala na szybką rekonwalescencję i szybkie odzyskanie sił po operacji, a to wiąże się z z szybszym podjęciem dalszego leczenia, np. chemioterapią czy radioterapią.
Laparoskopia stanowi standard leczenia na świecie. W Szpitalu Kopernika w Łodzi z powodzeniem zabiegi tą metodą przeprowadzane są od lat, ale do tej pory w regionie łódzkim rzadkość stanowiło wykorzystanie laparoskopii w onkologii. W szpitalu Kopernika powołano multidyscyplinarny zespół specjalistów, którego celem jest wieloetapowa opieka nad pacjentami onkologicznymi.