Deepjyoti Nath, student informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ pochodzący z Indii, pracuje nad skonstruowaniem wydajnego robota do automatycznej dezynfekcji szpitali. Pierwszy prototyp Robo-UV dostał pierwszą nagrodę podczas „Forum Wizja Rozwoju” w Gdyni. Ma zapewnić efektywną pomoc służbie zdrowia podczas pandemii. My, jak zwykle, wspieramy pomysły zdolnych studentów, a różnorodność UniLodz okazuje się po raz kolejny ogromnym atutem.Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, brak efektywnych metod dezynfekcji stanowił ogromną trudność w funkcjonowaniu szpitali
- Robo-UV to zaprojektowany przez City Robotics, robot do odkażania powierzchni. Używa promieniowania ultrafioletowego (UV-C) i może być stosowany do dezynfekcji szpitali na szeroką skalę. Promieniowanie szkodzi człowiekowi, ale robot jest na nie odporny. Co najważniejsze, ta metoda zapewnia niezwykle skuteczne eliminowanie szkodliwych drobnoustrojów - mówi Deepjyoti Nath, współzałożyciel spółki City Robotics.
Mikrobiolodzy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego uzyskali wstępne wyniki badań nad skutecznością Robo-UV względem patogenów człowieka. Badania wykonane pod koniec listopada w laboratorium Katedry Immunologii i Biologii Infekcyjnej przyniosły bardzo obiecujące wyniki. Robo-UV był przetestowany w zakresie działania bakteriobójczego względem gronkowca złocistego (S. aureus). Drobnoustrój ten może kolonizować naszą skórę, błony śluzowe nosogardzieli ale w szczególnych przypadkach wywoływać trudno leczące się zakażenia ran, patologiczne zmiany nekrotyczne i zapalne, zakażenia bakteryjne związane z biomateriałami czy zakażenia szpitalne.
Źródło: Ten robot zdezynfekuje pomieszczenie w 8 minut. Studenci z Łodzi stworzyli Robo-UV!